Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Spotkanie wigilijne w dawnym Płoskirowie

Spotkanie wigilijne w dawnym Płoskirowie

Wigilia Bożego Narodzenia stanowi niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych, najbardziej uroczystych, głęboko zakorzenionych w polskiej kulturze tradycji.

Kilka dni przed Wigilią członkowie klubu wielbicieli kuchni polskiej zebrali się aby wspólnie przygotować się do pięknego rodzinnego święta Bożego Narodzenia.

Obchodzona 24 grudnia Wigilia tak silnie wrosła w polską tradycję, że stanowi nieodzowny element życia rodzinnego nie tylko dla osób głębokiej wiary.

Wigilia kojarzy się przede wszystkim z uroczystą wieczerzą. Rozpoczyna się ją tradycyjnie po ujrzeniu pierwszej gwiazdy na niebie, co nawiązuje do światła Gwiazdy Betlejemskiej, prowadzącej trzech mędrców do Pańskiego żłóbka.

Więc i członkowie naszego klubu zebrali się na kolejne spotkanie aby podzielić się ulubionymi przepisami Wigilijnymi, rodzice razem z dziećmi przygotowywali ulubione dania do świątecznej kolacji m.in : tradycyjny karp smażony, krokiety z grzybami, kluckie z makiem , pierogi z kapustą i inne. Na kolacji Wigilijnej wśród 12 tradycyjnych potraw powinny się znaleźć także dania na słodko: przede wszystkim kompot z suszu, galaretka z suszu, tradycyjna kutia z ziarnami pszenicy albo kutia z pęczakiem.

Podczas spotkania dzieci chętnie pomagały w gotowaniu, i naprawdę otrzymywały zadowolenie od wspólnego śpędzania czasu. Brzmiały piękne polskie kolędy, pachniało mandarynkami i piernikami , dzieci bawiły się w gry , w sali było naprawdę po rodzinnemu ciepło.

Po łamaniu się opłatkiem spożywaliśmy własnoręcznie przygotowaną kolację i śpiewaliśmy kolędy.

Działanie jest realizowane w ramach projektu Pomoc Polakom na Wschodzie przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Irena Medlakowska, 24 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code