Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Spotkanie wielkanocne w Domu Polskim w Barze

Spotkanie wielkanocne w Domu Polskim w Barze

W dniu 29 kwietnia w Domu Polskim w Barze odbyło się spotkanie wielkanocne przygotowane przez członków Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich i pracowników Domu Polskiego dla mieszkańców miasta Bar.

Data spotkania wybrana została nieprzypadkowo. Dla katolików jest to bowiem czas trwania Oktawy Świąt Wielkanocnych, zaś dla osób wyznania grekokatolickiego i prawosławnego drugi dzień Paschy.

Na wstępie, licznie zgromadzonych na sali widowiskowej gości, wśród których znaleźli się również przedstawiciele władz miasta i duchowieństwa katolickiego, powitali kolejno – prezes Barskiego RKOSP Mikołaj Kurta i dyrektor Domu Polskiego Małgorzata Miedwiediewa.

Część artystyczną poprowadziły dwie młode i utalentowane konferansjerki – Julia Rżemotarska i Elwira Ordyńska. Widzowie mieli okazję obejrzeć  wzruszający montaż poetycko-muzyczny, gdzie radosne utwory wokalne o tematyce Zmartwychwstania Pańskiego w wykonaniu chórów „Młode Liście” i „Młode Listki” oraz kwartetu wokalnego „Rezonans” zostały pięknie wkomponowane w tok scenariusza za pomocą wierszy i scenek rodzajowych w języku polskim i ukraińskim, mocno osadzonych w tematyce religijnej i obyczajowości Świąt Wielkanocnych. Całość wyciskała łzy z oczu.

Druga cześć spotkania miała zupełnie inny charakter, gdyż zgromadziła jego uczestników przy stole zastawionym tradycyjnymi polskimi i podolskimi, charakterystycznymi dla tych świąt  przysmakami, wśród których królowała okazała drożdżowa pascha, albo – jak kto woli – baba wielkanocna.

Odniosłam wrażenie, że to piękne i oryginalne podsumowanie okresu Zmartwychwstania Pańskiego pozwoliło wszystkim w nim uczestniczącym na chwilę zadumy i refleksji nad sprawami, które stanowią istotę doczesnego życia człowieka – życia ponad podziałami, o którego wartości świadczy miłość i umiejętność wybaczania.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy za granicą, 6 maja 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code