Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Spotkanie w formacie Trójkąta Lubelskiego z udziałem Polski w Kijowie

Spotkanie w formacie Trójkąta Lubelskiego z udziałem Polski w Kijowie

Fot. Redakcja

„Rosja chce zmienić Ukrainę w pustynie biedy, głodu i ciemności – bo głód stał się narzędziem, którym destabilizuje świat. Putinowi nie udało się przejąć Ukrainy siłą, wiec chce by Ukraińcy umarli z głodu i wyziębienia. To dzieje się właśnie teraz, gdy atakowane są domy, szpitale i infrastruktura energetyczna. To katastrofa humanitarna. Rosja usiłuje zrobić to samo także z Afryką i Bliskim Wschodem – chce zagłodzić świat, by przejąć nad nim panowanie. To chora logika Rosji. Choć czasy się zmieniły, ich metody – nie” – powiedział szef polskiego rządu w Kijowie w dniu kiedy Ukraina obchodzi 90. Rocznicę Wielkiego Głodu.

26 listopada premierzy Ukrainy, Litwy i Polski spotkali się w Kijowie w formacie Trójkąta Lubelskiego. Denys Shmyhal, Ingrid Shimonite i Mateusz Moravetskyi rozmawiali o dalszej pomocy dla Ukrainy. Poinformował o tym w Telegramie premier Denys Szmyhal.

„Cieszę się, że mogę dziś powitać w Kijowie szefów rządów Litwy i Polski Ingrid Šimonite i Mateusza Morawieckiego. W formule Trójkąta Lubelskiego omówiliśmy bieżące sprawy i wyzwania, a także podpisaliśmy wspólne oświadczenie, w którym uzgodniliśmy szereg naszych stanowisk” – powiedział szef ukraińskiego rządu.

Na szczycie w Wilnie premierzy Litwy i Polski potwierdzili gotowość do zintensyfikowania negocjacji NATO w sprawie Ukrainy, a także negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. Politycy podkreślali znaczenie zwiększenia pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy.

„Ostatni rok pokazał, jak ważna jest jedność naszych krajów i narodów. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem partnerstwa i wspólnej przyszłości w zjednoczonej Europie” – dodał Szmyhal.

Według Szmyhala Ukrainę, Litwę i Polskę łączą wspólne wartości i wizje przeciwdziałania rosyjskiej agresji i przybliżania naszego zwycięstwa.

Pierwszym punktem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu, następnie szef polskiego rządu spotka się premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Inna Sandiuk, fot. Redakcja, 28 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code