Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Spotkanie opłatkowe w Studenckim Klubie Polskim

Spotkanie opłatkowe w Studenckim Klubie Polskim

18 grudnia 2018 roku w Memorialnym Budynku-Muzeum Sergiusza Korolowa, który jest oddziałem Muzeum Kosmonautyki, odbyło się spotkanie opłatkowe dla słuchaczy kursów języka polskiego, które działają przy Studenckim Klubie Polskim w Żytomierzu.

Mijający 2018 rok jest szczególnie ważny bo to rok na który przypadło 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznica Państwowości Ukrainy.
Rok 2018 było bogaty w różne wydarzenia, zaowocował wieloma zrealizowanymi projektami. Na początku spotkania podsumowano rok, wspominaliśmy o emocjach, które wspólnie przeżywaliśmy, i projektach, które wspólnie realizowaliśmy.

Mieliśmy naprawdę dużo miłych wspomnień i doświadczeń: własne projekty, i projekty partnerskich organizacji, m.in.: „Rodzinny art-piknik” z okazji Dnia Dziecka; wycieczkę turystyczną w Karpaty; „Polski obóz rekreacyjny”; wyjazd edukacyjny – „Polskie zamki i pałace na Ukrainie”; wystawę fotograficzną „Polacy Żytomierszczyzny – wczoraj i dziś” oraz okrągły stół „Polacy Żytomierszczyzny”. Członkowie Klubu wyjeżdżali na staże zawodowe; byli współorganizatorami Stoiska Niepodległościowego w Nowogrodzie Wołyńskim; okazywali pomoc charytatywną weteranom Wojska Polskiego w Żytomierzu i obwodzie; byli na spotkaniu dla liderów organizacji polonijnych w Poroninie; wzięli udział w V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie; uczestniczyli w szkoleniach liderskich „AKCJA: LIDER/LIDERKA” w Domu Polonii w Pułtusku i wiele-wiele innych aktywności.

Oczywiście wszystkie te działania, nie udałoby się zrealizować, bez ludzi, bez aktywnych członków naszego Klubu. Dlatego najbardziej aktywne członkinie: Julia Nowicka, Oksana Szmygliuk, Oksana Litwak, Maria Burkiwska i Wiktoria Semeniaka dostały podziękowania i prezenty.

Po zakończeniu części uroczystej przeszliśmy do części duchowej. Na spotkanie został zaproszony także kapelan Polaków Żytomierszczyzny ksiądz Ryszard Karapuda TChr. Ksiądz skupił naszą uwagę bardziej na tradycjach świętowania Bożego Narodzenia w Polsce i Ukrainie, wyjaśnieniu Biblii. Dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie na wzajem życzenia, potem wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy.

W swoim przemówieniu ksiądz Ryszard, zachęcał wszystkich nas nie tylko świętować urodziny Pana Boga, ale przede wszystkim, aby Bóg urodził się w naszym sercu, w naszej duszy. Tylko wtedy otrzymamy satysfakcje, porozumienie ze sobą.

„Mam przyjemność uczyć się języka polskiego na kursach językowych organizowanych przez „Studencki Klub Polski”. Dzisiejsze wydarzenie to coś więcej, niż lekcja, to jest nasze połączenie z polską kulturą w szczerej, przyjaznej atmosferze. Bardzo dziękuję Organizatorom za te świetne uczucia, miło mi było dzielić się opłatkiem i życzyć wszystkiego najlepszego przyjaciołom i znajomym oraz razem śpiewać kolędy” – powiedziała Olga Gordijczuk.

Na sam koniec naszego spotkania czekał na nas słodki poczęstunek.

Chcę bardzo podziękować wszystkich uczestnikom naszej uroczystości, aktywnym członkom naszej organizacji, za owocną współpracę w realizacji projektów oraz wsparcie Studenckiego Klubu Polskiego. Dziękuję Kapelanowi Polaków Żytomierszczyzny ks. Ryszardowi Karapudzie za doniesienie słowa Bożego i za otwartość. Dziękuję dyrekcji Muzeum i osobiście pani Irenie Diaczuk, Natalii Misiac za możliwość zorganizowania spotkania w ścianach Muzeum, za chęć współpracy i za tak przepiękny zespół w Muzeum.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzę wszystkim obywatelom Ukrainy i Polski spokoju, wiary w siebie i swoich bliskich. Niech Pan Bóg nam we wszystkim pomaga, daruje dużo radosnych dni w nowym roku.

Punkt nauczania języka polskiego i historii Polski przy obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” wspierany jest przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach projektu „Biało-czerwone ABC” finansowanego przez Senat RP.

Mgr Julia Nowicka, mgr Walentyna Jusupowa, 22 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *