Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Spotkanie młodzieży w Kołodence poświęcone współpracy polsko-ukraińskiej w 1920 roku

Spotkanie młodzieży w Kołodence poświęcone współpracy polsko-ukraińskiej w 1920 roku

W słoneczny dzień 7 października 2021 r. we wsi Kołodenka, która znajduje się w pobliżu miasta Równe w pięknej malowniczej okolicy odbyła się odbyło się spotkanie w miejscowym liceum przedstawicieli harcerskiego hufca „Wołyń” pod wodzą Aleksandra Radica oraz członków Płastuńskiego Ośrodka Wołyńskie Orły z Koledenki pod opieką o. Witalija Porowczuka z kadrą pedagogiczną placówki.

Tematem spotkania było „Trudne braterstwo. Wczoraj, dziś, jutro”. Na początku spotkania duchowy przewodnik „płastunów” – historyk o. Witalij Porowczuk – poprowadził modlitwę “Ojcze Nasz” w intencji bohaterów Polski oraz Ukrainy, którzy oddali życie w imię ojczyzny oraz za narody polski i ukraiński.

Gościem honorowym spotkania był attaché ds. kultury Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Lucku pan Piotr Ubranovicz. W imieniu Konsula Generalnego pana Sławomira Misiaka przywitał uczestników spotkania, wyraził głęboką wdzięczność za ważne kwestie współpracy polsko-ukraińskiej za pracę prowadzoną przez polską i ukraińską młodzież Równego na rzecz polsko-ukraińskiego partnerstwa i zrozumienia naszych narodów braterskich.

Podczas spotkania został wyświetlony film Trudne braterstwo: historia sojuszu polsko-ukraińskiego. Rozmawiali o historii i nowoczesności – o wspólnej walce naszych narodów z totalitaryzmem bolszewickim w 1920 r.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli o swoich wspólnych spotkaniach z 2014 roku, pokazali zdjęcia, omówili przyszłe plany współpracy. Śpiewano pieśni polskie i ukraińskie.

W wydarzeniu uczestniczyli także: Dyrektor Centrum Dialogu w Kostiuchnówce pan Jarosław Górecki, Dyrektor liceum w Kołodence pani Stetsik Tatiana, Przewodniczący Rady hromady Kolodenka pan Gorbatyuk-Wasileiko Roman.

W imieniu Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Ułasa Samczuka w Równem wyrażamy naszą szczerą wdzięczność panu phm. Aleksandrowi Radicy, za zorganizowanie tak interesującego i atrakcyjnego spotkania ukraińskiej i polskiej młodzieży.

Sergij Porowczuk, 13 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *