Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Spotkanie mikołajkowe w Barze z udziałem gości z Winnicy i Chmielnika

Spotkanie mikołajkowe w Barze z udziałem gości z Winnicy i Chmielnika

W tym roku ciężko zapracowany święty Mikołaj dotarł do Domu Polskiego w Barze dopiero 11 grudnia. Z niecierpliwością oczekiwały go nie tylko dzieci z Baru, lecz także z Winnicy i Chmielnika.

Spotkanie rozpoczęło się już o godzinie dwunastej od powitania przybyłych gości, wśród których znaleźli się konsulowie Konsulatu Generalnego w Winnicy w osobach panów Bartosza Szeligi i Jacka Grabowskiego oraz pań Joanny Szeligi i Marioli Grabowskiej.

Po raz pierwszy pojawiła się okazja świętowania Mikołajek wspólnie z przedstawicielami innych organizacji polonijnych winnickiego okręgu konsularnego. Tak więc z Winnicy przyjechała grupa reprezentująca Związek Polaków Winniczyzny z panią prezes Alicją Ratyńską, zaś Chmielnik reprezentowali przedstawiciele Związku Polaków im. Władysława Reymonta z prezes Eugenią Brylant.

Obydwie grupy pięknie zaprezentowały się na scenie Domu Polskiego. Ich wiersze i miniatury dramatyczne nawiązywały do Mikołajek i zbliżającego się szybkimi krokami czasu Świąt Bożego Narodzenia.

Następnie na scenie pojawił się Mikołaj, który zaproponował dzieciom nietypowy prezent w postaci bajki o Kopciuszku. Jego opowiadanie przerwało wtargnięcie na scenę kobiety w szlafroku i niedbałej fryzurze. Zniechęcony tym widokiem Mikołaj zszedł ze sceny, na której pojawili się młodzi artyści z koła teatralnego „Iskierka”, jacy wcielili się w kolejne postacie bajki o Kopciuszku. Nie była to tradycyjna, lecz uwspółcześniona, humorystyczna wersja tej znanej opowieści, którą zakończyła piosenka „Moja rodzina” w wykonaniu chóru „Młode liście”. W nawiązaniu do okresu świątecznego chór wykonał również wesołą hiszpańską kolędę ignacjańską.

Po spektaklu głos zabrała pani Alicja Ratńska – prezes Związku Polaków Winniczyzny, która oznajmiła bardzo miłą wiadomość. Okazało się, że Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przygotował dla dzieci z Chmielnika, Winnicy i Baru, które najbardziej angażują się w działalność polskich organizacji, mikołajkowe niespodzianki. Ponieważ jednak przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego nie mogli osobiście uczestniczyć w imprezie, postanowili zrobić to za pomocą nagrania wideo, które wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć. Pan Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz pan Tomasz Jamka – Członek Zarządu tegoż województwa złożyli wszystkim serdeczne gratulacje oraz piękne świąteczne życzenia.

Ponieważ Święty Mikołaj pozostawił pod choinką worek pełen prezentów i rozdanie ich powierzył swojemu imiennikowi – panu Mikołajowi Kurcie – prezesowi Stowarzyszenia Polaków w Barze, dzieci członków tego Stowarzyszenia mogły wreszcie odebrać upragnione upominki ufundowane – jak co roku – przez Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Tak więc wszyscy uczestnicy spotkania mogli się na własne oczy przekonać, że Mikołaje są wśród nas i właściwie każdy może zostać Mikołajem. Wystarczy tylko otworzyć serce i…portfel.

Dlatego raz jeszcze pragniemy bardzo serdecznie podziękować Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego za niezapomniane Mikołajki w Domu Polskim w Barze.

Małgorzata Michalska, Nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, 22 grudnia 2021 r.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code