Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Spotkanie braci mniejszych obrządków wschodniego i zachodniego w Tarnopolu

Spotkanie braci mniejszych obrządków wschodniego i zachodniego w Tarnopolu

16 stycznia w Tarnopolu w pobliżu największej szopki bożonarodzeniowej Ukrainy odbyło się spotkanie przełożonych trzech gałęzi zakonów franciszkańskich służących na ziemiach ukraińskich.

Braci Mniejszych reprezentował minister prowincji św. Michała Archanioła na Ukrainie ks. Daniel Botwina OFM (obrządek zachodni) i ks. Justynian Horodeczny, ihumen grecko-katolickiej Fundacji Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego (obrządek wschodni). Zakon Franciszkanów Konwentualnych reprezentował kustosz Kustodii Świętego Krzyża na Ukrainie ks. Stanisław Kawa OFMConv, a kapucynów reprezentował kustosz Kustodii św. Ojca Pio br. Sergij Kippa OFMCap.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą do Dzieciątka Jezus w kościele Braci Mniejszych, którzy służą w obrządku bizantyjskim. Po modlitwie nastąpiło przedstawienie i powitanie obecnych. To spotkanie jest już tradycyjnym, ponieważ pierwsze podobne spotkanie odbyło się we Lwowie w 2015 roku podczas zebrania zakonnego UKGK i KRK. Tegoroczne spotkanie odbyło się w kontekście obchodów 800-lecia rozpoczęcia urządzenia szopek bożonarodzeniowych, którego po raz pierwszy dokonał św. Franciszek w Greccio.

„Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie, co zostało zrobione wcześniej. Omówiliśmy działalność naszych poprzedników, bo w tym gronie spotkaliśmy się po raz pierwszy. Nasi poprzedni przełożeni spotykali się również, odtąd dużo zrobiono. Rozpoczęto prace nad Mszałem franciszkańskim i dokonano pewnych tłumaczeń, np. listów św. Franciszka. Każdy z nas przedstawił sytuację swoich zakonów w sprawach formacyjnych, powołań, perspektyw, a także sytuację w kontekście wojennym. Rozmawialiśmy także o planach na przyszłość” – powiedział br. Sergij Kippa OFMCap.

Przypomnijmy, że zakon franciszkanów ma na Ukrainie trzy gałęzie męskie: Ordo Fratrum Minorum (OFM) – franciszkanie, Ordo Fratrum Minorum Conventualium (OFMconv) – franciszkanie konwentualni i Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum (OFMcap) – kapucyni.

Lidia Baranowska za: rkc.org.ua, 25 stycznia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *