Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Społeczność Perejasławia postanowiła zdemontować pomnik na cześć 300. rocznicy unii Ukrainy z Rosją

Społeczność Perejasławia postanowiła zdemontować pomnik na cześć 300. rocznicy unii Ukrainy z Rosją

Oświadczył o tym Ołeksij Kuleba, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej na Facebooku.

„W mieście Perejasław zburzono pomnik upamiętniający 300. rocznicę unii Ukrainy z Rosją” – napisał. Dodał, że pomnik został zdemontowany wskutek decyzji gminy i samorządu lokalnego.

„Bucza, Irpień, Borodianka, Gostomel, Moszczun i inne osady Ukrainy, w których armia rosyjska popełniła okrucieństwa przeciwko ludzkości, po raz kolejny udowodniły, że nie ma mowy o „zjednoczeniu” czy „przyjaźni” z raszystami – skomentował.

Wcześniej, w roku 2019 władze Perejasławia Chmielnickiego (taką nazwę to miasto nosiło od 1943 roku) postanowiło zrezygnować z przydomku „Chmielnicki”. Takie działania były podyktowane chęcią usunięcia wszelkich wzmianek o błędzie historycznym popełnionym przez hetmana Chmielnickiego i jego środowisko w roku 1654.

Warto zaznaczyć że wówczas przeciwko unii z Rosjanami wypowiedzieli się Iwan Bohun, Iwan Sirko, Petro Doroszenko, Mychajło Chanenko i szereg innych pułkowników kozackich.

Lidia Baranowska, fot. RM Perejasławia, 10 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code