Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Spasibo wam, Polaki” – mieszkańcy Chmielnickiego zachwyceni wystawą „Polskie akcenty Kijowa oraz Podola”

„Spasibo wam, Polaki” – mieszkańcy Chmielnickiego zachwyceni wystawą „Polskie akcenty Kijowa oraz Podola”

7 października 2013 roku w Muzeum Historii dawnego Płoskirowa odbyło się otwarcie wystawy zdjęć „Polskie akcenty Kijowa oraz Podola”, przedstawiającej kijowskie arcydzieła architektury, zaprojektowane przez Władysława Gorodeckiego, Polaka z pochodzenia, a także polskie pałace i rezydencje na Podolu.

Przedsięwzięcie zostało poświęcone 95. rocznicy Niepodległości Polski oraz 25-leciu Związku Polaków Ukrainy.

Rozpoczęła się uroczystość otwarcia od hymnu Legionów Polskich „Pierwsza brygada”, wykonanego przez zespół artystyczny „Rozmaryn”, działającego przy miejscowym stowarzyszeniu Polaków im. Juliusza Słowackiego. Goście, którzy szczelnie wypełnili salę Muzeum, podchwytywali słowa refrenu tej piosenki, tworząc niezapomnianą atmosferę patriotyzmu i żalu za utraconą szansą odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej na terenach Podola w drugiej dekadzie XX wieku.

Pierwszą osobą, która przywitała zebranych z okazji otwarcia wystawy była Ludmiła Czerewczenko, zastępczyni  burmistrza miasta Chmielnicki, następnie o kulisach powstania wystawy oraz pozdrowienia z okazji 95. rocznicy Niepodległości Polski skierował do gości konsul KG RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Zasłużona dla kultury polskiej, Wiktoria Radik, przedstawiła krótko wszystkie plansze ze zdjęciami, rozpocząwszy swoją opowiedź od pomnika Jana Pawła II, znajdującego się na terenie nuncjatury apostolskiej w Kijowie. Po odśpiewaniu „Barki”, młodzież z kijowskiego stowarzyszenia Polaków im. Słowackiego recytowała wiersze polskich poetów. Artyści z chmielnickiego chóru municypalnego zaśpiewali piosenkę „Kijowie mój”.

Następnie pani Wiktoria opowiedziała o Władysławie Gorodeckim, znanym kijowskim architekcie z pocz. XX wieku, który pozostawił po sobie w Kijowie wspaniałe pamiątki architektury. Wielu z obecnych na sali poznało na zdjęciach te czy inne budynki. Tylko że mało kto wiedział, że stworzył je Polak z pochodzenia i bardzo utalentowany człowiek.

Po wysłuchaniu kilku kompozycji muzycznych Chopina, rozpoczęła się druga część otwarcia wystawy „Polskie akcenty…”. Władysław Głębowski, pracownik chmielnickiego obwodowego muzeum krajoznawczego w przeciągu 30 minut przedstawił gościom najpiękniejsze polskie zamki i rezydencje na Podolu.

Dopełniła wycieczkę  piękna i pełna nostalgii piosenka „Kraj rodzinny”, którą też wykonali artyści z kijowskiego zespołu „Rozmaryn”. I znów wiersze polskich poetów, kolejne znane piosenki i zdjęcia… Zdjęcia zabytków, tętniące polskością, przypominające dziś o sobie czasami tylko stertą cegieł albo resztkami bramy wjazdowej.

„Spasibo wam, Polaki” – dziękowali miejscowi architekci oraz zwykli Ukraińscy, mieszkańcy dawnego Płoskirowa – za piękną wystawę i prezentację. Polacy Kijowa i Chmielnickiego stworzyli możliwość powrotu do przeszłości oraz ucieszenia swojego oka tym, co pozostało po naszych przodkach.

Wystawa będzie czynna do 23 listopada br.

FM, bwp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code