Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Spartakiada w Dowbyszu

Spartakiada w Dowbyszu

W dniach 8-10 czerwca b.r. w Dowbyszu w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej została zorganizowana Spartakiada poświęcona 100-leciu Niepodległości Polski i 100-leciu początku drogi do zdobycia Niepodległości przez Ukrainę.

Na zaproszenie proboszcza parafii Matki Bożej Fatimskiej ks. Waldemara Pawelca udział w Spartakiadzie wzięli także goście honorowi: przedstawiciele Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” Magdalena Okaj, Magdalena Jankowska i Marta Pszczółkowska, kierownik Departamentu Oświaty i Nauki Żytomierskiej obwodowej administracji państwowej Larysa Szewczuk, prorektor Żytomierskiego Politechnicznego Uniwersytetu Iryna Jacyk, przedstawiciel Harcerstwa Europy w Ukrainie Nazar Jaremenko i prezes organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu Walentyna Jusupowa.

W zawodach uczestniczyli sportowcy z Dowbysza, Marianówki, Kamiennego Brodu, Wielkiego Ługu, Berdyczowa, Sokolowa, Jabłonnego i Zielonej Dubrawy. Ogólnie zarejestrowało się do udziału w Spartakiadzie ponad 200 osób.

Zawody odbywały się w następujących dyscyplinach:

w dniu 8 czerwca – siatkówka (chłopcy, dziewczęta), tenis stołowy;
w dniu 9 czerwca – darts, powerlifting, sport siłowy (waga 16 kg), szachy, judo, koszykówka (chłopcy);
w dniu 10 czerwca – mini-piłka nożna (grupy wiekowe 10-12, 13-17 lat), warcaby, armwrestling oraz zabieg na 1918 metry.

Zwyciężyła w Spartakiadzie drużyna dowbyskiej ogólnokształcącej szkoły, drugie miejsce zajęła drużyna marianówskiej ogólnokształcącej szkoły i trzecie miejsce – ogólnokształcąca szkoła Kamiennego Brodu.

Bardzo miłą niespodzianką dla uczestników Spartakiady, parafian, mieszkańców Dowbysza i gości stał się występ miejscowej kobiecej (w różnym wieku) grupy tanecznej, którzy przedstawili tańce po fitnessu i zumba. Zapalne tańce wzbudzały fale oklasków i okrzyków „Brawo”.

W ciągu trzech dni na placu przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wręczono 308 medali, dyplomów i wyróżnień, a także kubki za komandne pierwsze, drugie i trzecie miejsca. Bardzo przyjemnie było, że do wręczenia kubków i dyplomów zwycięzcom, zostali zaproszeni Nazar Jaremenko, przedstawiciel Harcerstwa Europy w Ukrainie i Walentyna Jusupowa, prezes organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu.

„Spartakiada – przykład jedności pokoleń, przykład jedności między konfesjami, przykład jedności miejscowej, przykład jedności szkol i różnych organizacji. Rozszerzamy granice!” – powiedział Nazar Jeremenko,

Celem zorganizowania Spartakiady jest patriotyczne wychowanie młodzieży, popularyzacja sportu i propaganda zdrowego sposobu życia.

Organizatorami Spartakiady wystąpili parafia Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu, społeczna organizacja „Pięć talentów”, oddział oświaty, kultury ds. rodziny, młodzieży i sportu dowbyskiej zjednoczonej gromady terytorialnej oraz dowbyska szkoła sportowa dla dzieci i młodzieży w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Oddzielnie podziękowanie chciałabym powiedzieć proboszczowi parafii Matki Bożej Fatimskiej ks. Waldemarowi Pawelec oraz wszystkim kto pomagał w organizacji, realizacji tego projektu, za tak przepiękny pomysł, za przecudowną organizację i za bardzo miłą i szczerą atmosferę!

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 17.06.18 r.

2 komentarze

  1. Jeżeli dobrze pamiętam to ktoś z rodziny mieszkał na ulicy Sportiwna.a pracowali w fabryce porcelany w Dowbyszu.Moi dziadkowie leżą na cmentarzu w Dowbyszu. Proszę odnależć jakiś kontakt . Pomogę w sprowadzeniu bliskich w obliczu wojny.Witold Myszakowski

  2. Chciałbym pomóc rodzinie z Dowbysza,ale nie mam kontaktu.jestem polakiem mieszkającym w Łodzi.w dowbyszu mieszka moja rodzina .Na nazwisko mam Myszakowski Witold .Będąc w dowbyszu byłem u wujka ś.p. jego córka w latach 90-tych była nauczycielką. napewno zmieniła nazwisko po ślubie z Pietia „Piotr”.Proszę o pomoc w odnalezieniu kontaktu.W obecnaj sytuacji wojennej chcę sprowadzić rodzinę i bliskich do Polski.Proszę o jakikolwiek kontakt z ludzmi z Dowbysza.Mój adres:Witold Myszakowski Polska Łódź Kolińskiego 27 m.51 tel +48 793 503 536 Mesenger : Witold Myszakowski Mail [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code