Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Smutek i pojednanie towarzyszyły Polonii Winnicy podczas obchodów 3 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Smutek i pojednanie towarzyszyły Polonii Winnicy podczas obchodów 3 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia o jednej z największych tragedii w historii polskiego narodu wspominano nie tylko na Powązkach czy Wawelu. Większość Polaków na Kresach w skupieniu i ciszy zbiera się na Mszach, organizuje wieczory pamięci, służąc żywym świadectwem patriotyzmu a także pokory wobec Boga i nieodwracalności losu…

W winnickim okręgu konsularnym, skupiającym najwięcej Polaków na terytorium od Zbrucza prawie do Kijowa główne uroczystości odbyły się w trzech miastach obwodowych – Chmielnickim, Winnicy oraz Żytomierzu.

Msza święta, która zawsze odbywa się po środach o 18.30 w winnickim kościele MB Anielskiej tym razem nieco różniła się od innych. Zawsze prowadzona w języku ukraińskim tym razem mieściła dużo polskich akcentów. Na początku Mszy brat Paweł Lasocki OFM Cap w dwóch językach wprowadził obecnych w nastrój skupienia oraz smutku, wspominając o 96 ofiarach katastrofy lotniczej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 08.41 na wojskowym lotnisku „Siewernyj” pod Smoleńskiem. Dwa wątki – tragedia z 2010 roku oraz 73 rocznica mordu polskich oficerów w Katyniu – kilkakrotnie przewijały się w ciągu trwania mszy. Do nich niejednokrotnie odwoływał się brat Marek, który przybył z Polski by pełnić pasterską posługę w Winnicy. Kapucyn, w kazaniu, które znacznie łatwiej było mu głosić w języku polskim, w niektórych momentach nie krył wzruszenia. Absolutnie odrzucając kwestie polityczne, nawoływał do pojednania w chwili smutku dwóch narodów – polskiego i rosyjskiego oraz wyciągnięcia wniosków z lekcji, które dała nam historia na przykładzie nazizmu oraz reżimu komunistycznego.

Pewnym symbolem a nawet znakiem stał się huk odrzutowca, przelatującego w czasie cichej modlitwy poprzedzającej Komunię Świętą. Stało się to właśnie w chwili gdy ustały wszystkie śpiewy a wierni oraz goście na kolanach modlili się, każdy w intencji własnej ale przede wszystkim – za dusze zmarłych w katastrofie prezydenckiego TU-154 pod Smoleńskiem.

Ambonę udekorowano biało-czerwoną flagą a także palącymi się zniczami. Na fladze umieszczono zdjęcie pary prezydenckiej w otoczeniu innych zdjęć ofiar katastrofy, wśród których było także i duchowieństwo. Każdy kto czekał przed ołtarzem na Komunię, mógł przez krótki moment przed obliczem śp. pary prezydenckiej pomodlić się o pokój ich duszy.

Po Mszy wszyscy obecni w kościele, a więc prawie wszyscy konsulowie KG RP w Winnicy, prezesi oraz członkowie polskich organizacji społecznych obwodu oraz duchowieństwo przenieśli się pod pomnik Jana Pawła II, który znajduje się tuż przed świątynią. Zapalono biało-czerwone znicze oraz chwilą ciszy uczczono 96 pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się 20 km od Katynia.

Ostatnim, tradycyjnym punktem programu było złożenie kwiatów oraz zapalenie świec przy tablicy upamiętniającej postać Naczelnego Wodza. W miejscu, gdzie stąpała niegdyś noga Józefa Piłsudskiego, stanęli 10 kwietnia 2013 roku konsulowie KG RP w Winnicy oraz miejscowi Polacy, dając przykład przechodniom, że pamięć, ta, która tworzy historię, nie może zaginąć, szczególnie gdy chodzi o tak głęboką ranę dla polskiego społeczeństwa, jaką stała się do końca nie wyjaśniona katastrofa smoleńska.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z obchodów 3 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Winnicy

{morfeo 293}

oraz wideo

{youtube}zZR_tUEyvYA{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code