Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Słowo Polskie” w wersji on-line oraz papierowej

„Słowo Polskie” w wersji on-line oraz papierowej

Pod koniec stycznia ukazał się kolejny (pierwszy w 2019 r.) numer gazety „Słowo Polskie”, w którym oprócz echa mijających Świąt Bożonarodzeniowych znalazło się sporo informacji treści kulturalnej i artykułów o tematyce historycznej.

W drugiej połowie stycznia w Winnickim Okręgu Konsularnym gościli po raz 19 organizatorzy akcji „Polacy Rodakom”. Senator Gogacz przywiózł paczki potrzebującym m.in. do Sławuty. O akcji oraz o tym, jak witali go miejscowi Polacy, przeczytamy na stronie 1.

9 stycznia we Wrocławiu zmarł najstarszy żołnierz AK z Ukrainy – Franciszek Jakowczyk. Mniej niż rok temu pan Franciszek mógł powrócić do Polski, gdzie zamieszkał u siostry i otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy polskie obywatelstwo. W latach II Wojny Światowej Jakowczyk wziął udział w wielu akcjach zbrojnych przeciwko niemieckim i  okupantom i funkcjonariuszom NKWD na terenie województwa białostockiego (obecnie na terenue Białorusi). Więcej o 91-letnim Polaku, który przez wiele lat mieszkał w Dowbyszu – w artykule Walentyny Jusupowej na stronie 2.

Ukrainę i Polskę łączą wspólne korzenie słowiańskie oraz podobna kultura. W styczniu w Winnickim Muzeum Krajoznawczym otwarto wystawę polskich artystów Małgorzaty Leśniak i Rafała Urbańskiego w ramach projektu „Most Kultury”. O wystawie i dziełach na niej przedstawionych przeczytamy na stronie 5.

Razem z Dmytrem Antoniukiem w ramach rubryki „Nieznana Ukraina” powędrujemy na Tarnopolszczyznę. W kolejnym artykule dowiemy się o dziejach Bajkowiec i Suszczyna oraz Polaków, związanych z tymi miejscowościami.

Kolejnym punktem, gdzie dotarła wystawa „Wokół jednego obrazu. Portret Heleny z Radziwiłłów Potockiej” była Szepetówka. O malarzu Mojżeszu Lejbowskim oraz o fascynującym odkryciu w zbiorach Winnickiego Muzeum Krajoznawczego opowiedziała Oksana Lobko w artykule Franciszka Micińskiego na stronie 10.

Tradycyjnie w gazecie nie zabrakło wiadomości z życia społecznego i politycznego na Ukrainie (strona 2), Kościoła katolickiego (strona 12) oraz wiersza Tomasza z Lublina (strona 8).

Zapraszamy do czytania w wersji papierowej oraz PDF.

Redakcja, 3 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code