Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Sfinksy Hrabiego Olizara: powrót dziedzictwa historycznego

Sfinksy Hrabiego Olizara: powrót dziedzictwa historycznego

W dniu 19 września br. w Korostyszowie, w ramach obchodów dnia miasta, odbyło się unikalne kulturalno-historyczne wydarzenia pt. „Sfinksy Hrabiego Olizara: powrót dziedzictwa historycznego”.

W tym dniu w pobliżu łaźni hrabiego Olizara uroczyście otwarto dwie rzeźby sfinksów, które kiedyś zdobiły dom hrabiego Olizara i dom szlacheckich książąt Gorczakowych.

Akcję inicjowały społeczne organizacje „Korostyszowskie Towarzystwo Naukowo-Krajoznawcze” i „Park Korostyszowski” we współpracy z Odziałem Kultury i Turyzmu Korostyszowskiej Rady Miejskiej oraz Korostyszowskim zawodowym liceum rolnicze.

Miasto Korostyszów niegdyś należało do szlacheckiej rodziny Olizarów. Za koszt tej rodziny, zbudowany został Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynię zbudowano w 1779 r. w stylu barokowym. Finansowanie budowy i opiekę nad nią sprawowała rodzina Olizarów. Byli oni przez dwa stulecia (XVIII i XIX wiek) właścicielami Korostyszowa. Najbardziej znanym przedstawicielem rodziny jest Gustaw Olizar – poeta, marszałek szlachty kijowskiej.

Z siedziby Olizarów pozostały tylko kolumny. Również zachowała się fontanna z płaskorzeźbą maską lwa, zbudowana w 1830 roku.

Walentyna Jusupowa, 25 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *