Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sentymentalna podróż potomka ostatniego wojewody podolskiego M.L Świeykowskiego h. Trzaska

Sentymentalna podróż potomka ostatniego wojewody podolskiego M.L Świeykowskiego h. Trzaska

W drugiej połowie maja 2018 roku Podole oraz Kijowszczyznę odwiedził potomek w linii prostej ostatniego wojewody podolskiego z okresu I Rzeczpospolitej senatora Marcina Leonarda Świeykowskiego h. Trzaska uczestnika Sejmu Wielkiego – Pan Martin Stefan Swieykowski z Argentyny wraz ze swoim krewnym Panem Ryszardem Józefem de Janauis Święćkowskim z Polski.

Podróż rozpoczęli od zwiedzenia miasta Winnica. Następnym etapem podróży był Niemirów tym Pałac Potockich, kolejnym – Peczera dawna posiadłość Świeykowskich i Potockich wraz z wizytą w kaplicy – kościółku dziele wybitnego architekty Horodeckiego; miejscem pochówku Świeykowskich i Potockich oraz pozostałości i ruiny zbudowanego przez Leona Świeykowskiego pałacu/zamku w Szpikowie.

Kolejnym etapem podróży było zwiedzanie odrestaurowywanego założenia pałacowego Potockich h. Pilawa w Tulczynie. Prapradziadków Martina.

Wyjątkowo wzruszającym i chwytającym za serce etapem podróży była wizyta przy kaplicy grobowej Świeykowskich w Tetyjowie (obw. kijowski). Kaplica grobowa to jedyna pozostałość po cmentarzu katolickim w Tetyjowie. W grobowcu pochowani zostali hrabia Emanuel i hrabina Zofia z Zamoyskich h. Jelita – dziadkowie Martina. Dziś kaplica grobowa służy lokalnej społeczności katolickiej jako miejsce nabożeństw.

Po wyjeździe z Tetyjowa goście odwiedzili także pozostałości założenia parkowego i pałacu w Kaszperówce. Kolejny punkt to Biała Cerkiew i park Aleksandrówka Branickich.

W drodze powrotnej do Polski Martin i Ryszard odwiedzili rodzinną posiadłość dziadków Martina; Tokarówkę i zwiedzili – między innymi dzięki uprzejmości mieszkańców którzy dzięki przekazom własnych rodziców pamiętali ostatnich właścicieli Tokarówki; doktora UJ Emanuela i Zofii z Zamojskich Świeykowskich – ruiny pałacu zbudowanego przez dziadków Martina.

Podróż sentymentalną zakończyła się w Podhorcach, Olesku, Żółkwi i pięknym Lwowie gdzie między innymi spotkali się z synem gen. broni Stanisława Maczka – dowódcy brygady pancernej; wielkiego polskiego i holenderskiego bohatera – Panem prof. Andrzejem Maczkiem i siostrzenicą profesora Panią Karoliną.

Jak zapowiedział Pan Ryszard będzie on kultywował rodzinną tradycję i częściej odwiedzał ziemie na której żyli, tworzyli i pracowali jego krewni.

Słowo Polskie na podstawie infrormacji Ryszarda Józefa de Janauis Święćkowskiego, 08.06.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *