Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Senator Stanisław Gogacz spotkał się z uczestnikami akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”

Senator Stanisław Gogacz spotkał się z uczestnikami akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”

Senator Stanisław Gogacz, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą 25 czerwca 2018 r. spotkał się w Senacie z grupą 29 nauczycieli z Dolnego Śląska, którzy uczestniczą w akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.  

W ramach akcji około 1000 wolontariuszy będzie w wakacje porządkowało zaniedbane polskie cmentarze na Ukrainie. W czasie dziesięciodniowego pobytu młodzież szkół ponadpodstawowych w piętnastoosobowych grupach, z opiekunami, będzie usuwać zarośla i odnawiać nagrobki. Wolontariusze zajmą się także sporządzeniem dokumentacji miejsc zamieszkania i pochówku Polaków na Kresach. Podczas dotychczasowych ośmiu edycji akcji odnowiono około 100 tysięcy mogił na ponad 130 kresowych cmentarzach.

Senator podziękował nauczycielom za ich udział w akcji, a także za angażowanie młodzieży w pomoc rodakom i dbanie o miejsca pochówku ich przodków. „Polska nigdy nie zapomina o swoich bohaterach, zacnych obywatelach i dalszych pokoleniach rodaków, którzy zamieszkiwali wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Ta pamięć jest podtrzymywana dzięki Państwa działaniom” – mówił Stanisław Gogacz. Zaznaczył także, że efektem ich działań są nie tylko uprzątnięte i odnowione polskie cmentarze, lecz także wzmocnienie więzi z mieszkającymi tam rodakami. „Polacy, którzy tam mieszkają nie zawsze są świadomi potrzeby zaopiekowania się starymi cmentarzami. Jednak, gdy widzą wolontariuszy przyjeżdzających z kraju, też zaczynają się angażować. To nas wszystkich wzbogaca i wzmacnia więzi” – podkreślił senator.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Witoszycach Leszek Stecki mówił, że w ramach akcji do Polski zapraszane są także na wakacje polskie dzieci mieszkające na Kresach. Organizowane są zbiórki zniczy, które zapalane są na uporządkowanych wcześniej grobach. Szkoły organizują również zbiórki darów przed świętami Bożego Narodzenia. Dyrektor Stecki podkreślił, że dla pedagogów wpierających akcję bardzo ważny jest element wychowawczy. „Zabieramy w wakacje dzieci nie tylko po to, aby pracowały przy porządkowaniu grobów. Zawozimy je tam, aby miały szanse poznać polskie korzenie. Mówimy dzieciom – tu także była kiedyś Polska” – podkreślił.

Projekt „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” finansowany jest przez Senat ze środków na opiekę na Polonię i Polaków za granicą. Akcja odbywa się pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz pod patronatem medialnym Telewizji Wrocławskiej.

Słowo Polskie za: senat.gov.pl, 28.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code