Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sejm RP przyjął uchwałę w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Sejm RP przyjął uchwałę w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W dokumencie przypomniano, że faszyzm, komunizm, nazizm narodziły się w cywilizowanej Europie jako wyraz nienawiści.

„W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz upamiętniający to wydarzenie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim ofiarom jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości. Naszym obowiązkiem jest przypominanie kolejnym pokoleniom o tym, jaki los zgotował człowiekowi człowiek, gdy kierował się antysemityzmem, rasistowskimi i narodowymi uprzedzeniami oraz polityczną nienawiścią” – czytamy w uchwale podjętej w czwartek 23 stycznia przez aklamację. W ten sposób posłowie uczcili rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz upamiętnili Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Uchwała precyzuje także, że odpowiedzialność za zbrodnie na Narodzie Żydowskim ponoszą hitlerowskie Niemcy, a Auschwitz-Birkenau jest i pozostanie symbolem Zagłady i nieludzkiego terroru polskich Żydów i Polaków. Podkreślono, że Sejm ma szczególny obowiązek przypominania o tych tragicznych wydarzeniach kolejnym pokoleniom oraz upamiętniania ofiar.

„Chylimy głowy przed wszystkimi ofiarami nazistowskiej machiny śmierci, oddajemy cześć bohaterom, którzy walczyli z niemiecką III Rzeszą, ale przede wszystkim przestrzegamy przed obojętnością i biernością wobec przejawów nienawiści wywołanej rasizmem i antysemityzmem. Niech historia Auschwitz-Birkenau będzie przestrogą dla wszystkich” – podkreślono w dokumencie.

Słowo Polskie za: Sejm RP, 25 stycznia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code