Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” odwiedziła Sądową Wisznię

Prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” odwiedziła Sądową Wisznię

W dniu 5 maja 2022 w obwodzie lwowskim gościła prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Lilia Luboniewicz.

Szefowa jednej z najbardziej wpływowych polskich organizacji pozarządowych przyjęła podziękowanie od mera miasta Zenowija Foltowycza za akcje pomocowe w pierwszych dniach wojny. Wówczas artykuły spożywcze i chemiczne, przekazane za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja” trafiły do uciekinierów z regionów objętych wojną, którzy stali w ogromnych kolejkach przed przejściem granicznym oraz w pociągach pasażerskich na miejscowej stacji kolejowej. To były pierwsze transporty, które były dosłownie rozchwytywane przez potrzebujących z hromad Jaworów i Sądowa Wisznia.

Lilia Luboniewicz spotkała się również z członkami lokalnej organizacji społecznej, zrzeszającej osoby polskiego pochodzenia. Pani Prezes wysłuchała propozycji oraz opinii miejscowych Polaków wobec wsparcia, które udziela Polska uchodźcom, w tym – osobom które mają Kartę Polaka. W ramach wizyty wręczono paczki z żywnością i artykułami chemicznymi, przekazanymi w ramach projektu „Pomoc Rodakom w obliczu wojny na Ukrainie”.

Z Sądowej Wiszni Lilia Luboniewicz w asyście ekipy „Kuriera Galicyjskiego” wyruszyła do Mościsk.

Równolegle podobna akcja pomocowa odbyła się w obwodzie winnickim. Pomoc z żywnością otrzymało 150 osób z Uładówki, Tywrowa, Berdyczowa, Janowa, Murafy w obwodzie winnickim oraz Nowego Zawodu, Malina, Bykówki, Lesnyka, Berezówki, Nowogródu Wolyńskiego w obwodzie żytomierskim.

Projekt objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022.

Redakcja, mw, 5 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code