Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rzeźby Pinzla trafią do wirtualnej realności

Rzeźby Pinzla trafią do wirtualnej realności

We lwowskim muzeum rzeźby barokowej Jana Jerzego Pinzla trwają prace ze skanowania rzeźb tego artysty z czasów I RP w technologii 3D.  Autorzy projektu „Pinsel_AR” pracują nad stworzeniem pierwszych w skali całej Ukrainy obiektów o bardzo złożonym poziomie detalizacji.

Projekt jest realizowany przez Lwowską Galerię Sztuki in. Woźnickiego oraz Radę Artystów NGO „Dialog” przy wsparciu Lwowskiej Rady Miasta. Pierwsze pieniądze na jego wcielenie w życie pojawiły się po wygraniu konkursu projektów społecznych z dziedziny kultury, organizowanym w ramach miejskiego budżetu partycypacyjnego.

Obecnie w świecie 3D zagościły już dwie prace Pinzla – „Matka Boska” oraz „Święty Jan”. Trwa skanowanie „Ofiary Abrahama”. Dla stworzenia figur w technologii 3D trzeba wykonać ponad 2000 zdjęć każdej z nich.

Po zeskanowaniu prac Pinzla w technologii 3D można będzie stworzyć ich hologramy oraz umieść w sieci Internet w postaci aplikacji dla systemów Android oraz Apple iOS.

Jan Jerzy Pinzel (zmarł pomiędzy 1761 a 1762 r.) – rzeźbiarz i snycerz pochodzenia niemieckiego lub czeskiego (brzmienie nazwiska wskazuje na niemiecki obszar językowy), jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających w Rzeczypospolitej w okresie rokoka.

Słowo Polskie, 15.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code