Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Rzeszów – miasto-ratownik. Konrad Fiołek podkreślił, że podziękowania należą się także dla Przemyśla i Ustrzyków Dolnych

Rzeszów – miasto-ratownik. Konrad Fiołek podkreślił, że podziękowania należą się także dla Przemyśla i Ustrzyków Dolnych

W niedzielę 20 maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował miasto Rzeszów tytułem „miasta-ratownika”.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fiołek na swoim Twitterze podziękował Ukrainie w imieniu wszystkich mieszkańców: “To ogromny zaszczyt i wyróżnienie… Koniecznie chcę też podkreślić, że nasza pomoc nie miałaby sensu gdyby nie współpraca z takimi miastami jak Przemyśl i Ustrzyki Dolne. To Wy jako pierwsi przyjmowaliście na się UE ciężar związany z uchodźcami.
Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał takie wyróżnienie.

O decyzji nadaniu miastu Rzeszów honorowego tytułu Wołodymyr Zełenski powiedział podczas wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. „W imieniu całego ukraińskiego narodu wyrażam wdzięczność miastu Rzeszów – pierwszemu miastu-ratownikowi” – powiedział.

Rzeszów jako jedno z pierwszych polskich miast podało rękę Ukrainie. Jego mieszkańcy zbierali dary, które transportowano dalej za wschodnią granicę. W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym około 200 tysięcy mieszkańców, uchodźców było blisko 100 tysięcy.

Słowo Polskie, 23 maja 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code