Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Ruszyły przygotowania do organizacji polsko-ukraińskiego festiwalu filmowego BO!

Ruszyły przygotowania do organizacji polsko-ukraińskiego festiwalu filmowego BO!

Na zdjęciu - Andrzej KępińskiW Winnicy, Żytomierzu oraz innych miastach Ukrainy trwają przygotowania do organizacji Polsko-Ukraińskiego Wędrującego Festiwalu Filmowego BO!, który powstał dzięki współpracy znanego polskiego dziennikarza oraz reżysera Andrzeja Kępińskiego oraz jego ukraińskiego kolegi Myhajła Illenki.
Ideą festiwalu jest zaprezentowanie ukraińskiej publiczności ostatnich osiągnięć polskiej kinematografii – filmów fabularnych, dokumentalnych a także kreskówek dla wspólnego  oglądania dzieci razem z rodzicami. Analogiczny festiwal ma odbyć się w pierwszej połowie 2013 roku w Polsce, gdzie ukraińskie współczesne kino jest w ogóle nie znane.

Na Podolu i Północnym Polesiu festiwal ma ruszyć na początku grudnia br. Zaplanowane są pokazy filmowe na uczelniach wyższych, kawiarniach oraz kinach w Winnicy i Żytomierzu. W ofercie – filmy fabularne Krzysztofa Krauze, Piotra Matwiejczyka, Filipa Bajona i innych znakomitych polskich reżyserów, dokumentalne – Anna Ferenc,  Mirosław Dębiński, Stefan Skrzypczak…

Dużo filmów ma w swojej treści wątki, związane z Ukrainą oraz są subtytrowane w języku ukraińskim.

Więcej o festiwalu BO! napiszemy wkrótce, gdy zostaną ustalone konkretne terminy oraz wyznaczone sale kinowe oraz uczelnie na których będzie odbywał się festiwal.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code