Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ruszyło przejście graniczne w Malchowicach-Niżankowicach

Ruszyło przejście graniczne w Malchowicach-Niżankowicach

Kierowcy samochodów ciężarowych już mogą korzystać z nowego przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowicach, koło Przemyśla.

W uroczystości otwarcia punktu udział wziął marszałek Władysław Ortyl. Stronę ukraińską reprezentowali zastępca ministra infrastruktury Mustafa Nayem, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, oraz szef Lwowskiej OWA Maksym Kozyckyj.

„To ważne, że na terenie województwa podkarpackiego, między Polską a Ukrainą uruchamiamy kolejną odprawę samochodów ciężarowych. To odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie transportu ciężarowego do i z Ukrainy, które mają związek z trudną sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów. Musimy reagować szybko na zmieniające się wyzwania, stąd decyzja o przyspieszeniu realizacji inwestycji i wcześniejszym uruchomieniu odpraw” – mówił marszałek.

Oprócz marszałka w wydarzeniu uczestniczyli także: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki oraz Marek Kuchciński – Szef Kancelarii Prezesa Ministrów.

To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Polski i Ukrainy. O budowę tego przejścia starania trwały już od końca lat dziewięćdziesiątych. Chcemy żeby tych przejść z Ukrainą było jak najwięcej i chcemy, aby było ich tyle, ile jest na naszej granicy z Niemcami, a zatem czterdzieści pięć. To jest nasz cel. – powiedział

Odprawa została uruchomiona dla pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, przemieszczających się bez ładunku. Odprawy będą prowadzone całodobowo na obydwu kierunkach, na podstawie tymczasowej infrastruktury rozmieszczonej zarówno po stronie polskiej i ukraińskiej.

Polsko-ukraińskie przejście graniczne Malhowice – Niżankowice miało być gotowe w 2025 roku i przeznaczone do ruchu lokalnego ludzi i pojazdów osobowych o ładowności do 3,5 tony oraz autobusów. Jednak w związku z sytuacją w Ukrainie, w połowie stycznia podpisano aneks do umowy z wykonawcą, dzięki któremu skróci się czas realizacji inwestycji.

Sergij Porowczuk, fot. Mielec.tv, 16 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code