Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ruszyła II edycja kampanii społecznej #KtoTyJesteś

Ruszyła II edycja kampanii społecznej #KtoTyJesteś

W dniu 28 sierpnia br. zostałam zaproszona na konferencję inaugurującą drugiej edycji kampanii społecznej #KtoTyJesteś, poświęconej nauce języka polskiego poza granicami kraju, która odbyła się w gmachu Senatu RP.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

W tym roku organizatorzy zachęcają do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni.

Kampania społeczna #KTOTYJESTEŚ, realizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, skierowana jest do osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju. Polega na promowaniu nauki języka polskiego wśród młodzieży z  polskimi korzeniami. Głównym jej celem jest zmiana świadomości Polaków za granicą i w Polsce w kwestii nauki języka polskiego i zwrócenie uwagi na korzyści płynące z dwujęzyczności dzieci i młodzieży, w tym przede wszystkim budowę polskiej tożsamości.

W tegorocznej edycji twórcy kampanii skupili się na osobach polskiego pochodzenia, przebywających na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, w Republice Czeskiej oraz Kazachstanie i Rosji.

We wszystkich tych krajach, poza Ukrainą i częściowo Rosją, widoczny jest problem spadku zainteresowania nauką języka polskiego. „Mimo wieloletniego wspierania przez Polskę tych placówek, istnieje rosnąca tendencja do używania języka kraju zamieszkania lub języka rosyjskiego, tak na przerwach pomiędzy lekcjami w polskich szkołach, jak i w kontaktach rówieśniczych” – komentuje Mikołaj Falkowski, Prezes Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. „Każdego roku wyzwaniem jest zachęcenie rodziców kolejnych roczników pierwszoklasistów do zapisania się do polskich szkół. Podobnie jak wprowadzenie języka polskiego do życia codziennego uczniów, tam, gdzie nie jest używany w domach, poprzez polską literaturę, prasę czy kulturę” – dodaje Falkowski.

Osoby zainteresowane tematyką akcji, będą mogły pogłębić swoją wiedzę i uzyskać pomoc za pośrednictwem serwisu internetowego www.ktotyjesteś.pl zawierającego m.in.: listę zagranicznych placówek edukacyjnych uczących języka polskiego oraz informacje pomocne w nauce języka polskiego na całym świecie.

Kampania jest współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Projekt wspierają Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Więcej informacji na stronie https://www.ktotyjestes.pl/materialy.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 4 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code