Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Rozpoczęła się III Międzynarodowa Konferencja „Rola krajoznawstwa w rozwoju regionu”

Rozpoczęła się III Międzynarodowa Konferencja „Rola krajoznawstwa w rozwoju regionu”

10 października w winnickiej bibliotece Timiriazewa startowała Międzynarodowa Naukowo-Praktyczna Konferencja „Rola krajoznawstwa w gospodarczym oraz kulturalnym rozwoju regionu”.

Posiedzenie plenarne z udziałem krajoznawców, historyków naukowców z Ukrainy oraz Polski przewiduje pracę w kilku kierunkach:

– źródła oraz badania naukowe gospodarczego, historycznego oraz kulturalnego rozwoju kraju,
– biblioteczne krajoznawstwo jako najważniejszy kierunek działalności bibliotek,
– metoda przekazywania z ust w usta historii jak część krajoznawstwa,
– historyczne krajoznawstwo,
– przyrodniczo-geograficzne krajoznawstwo i in.

Oficjalną część konferencji otworzyli przedstawiciele obwodowych władz oraz konsul winnickiej polskiej placówki dyplomatycznej Damian Ciarciński. Ostatni wspomniał o kilkuletniej współpracy z biblioteką Timiriaziewa oraz przywitał gości z Polski – naukowców z Krakowa, Wrocławia, Torunia oraz Lublina.

Dyrektorka Obwodowej Biblioteki Natalia Morozowa z rąk przedstawiciela Obwodowego Towarzystwa Krajoznawców odebrała odznakę Honorowego Bibliotekarza Ukrainy a także w swym wykładzie wspomniała o ponad 600 lekturach oraz dyskach CD, przekazanych przez polski konsulat bibliotece, dzięki którym powstało „Centrum polskiej kultury oraz informacji”.

Następnie z wykładami wystąpili ukraińscy oraz polscy historycy oraz działacze społeczni, przedstawiając rozwój krajoznawstwa na Ukrainie od czasów odzyskania przez Ukrainę niepodległości do dziś oraz opisali z jakimi problemami boryka się współczesny historyk oraz badacz pamiątek historycznych na Podolu.

W kolejnych dniach planowane są posiedzenia w powiecie Murowano-Kuryłowieckim oraz prezentacje wystawy książek ze zbiorów biblioteki, wystawy artystyczne ukraińskich oraz polskich  mistrzów i wycieczki turystyczne…

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z konferencji

{morfeo 196}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code