Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rozmowy o Papieżu z dyrektorem wrocławskiego Radia „Rodzina” ks. Chwilczyńskim

Rozmowy o Papieżu z dyrektorem wrocławskiego Radia „Rodzina” ks. Chwilczyńskim

Przez kilka ostatnich dni wizyty Mobilnego Muzeum JP II uroczystościom otwarcia towarzyszył ksiądz Cezary Chwilczyński, dyrektor katolickiego radia „Rodzina” we Wrocławiu, dyrektor generalny Europejskich Dni i Nocy Kościołów. Podczas wywiadu ksiądz ze Wrocławia opowiedział o kulisach organizowania wystawy relikwii oraz prywatnych rzeczy Papieża Polaka na Ukrainie:

Redakcja: Mobilne Muzeum Jana Pawła II  odwiedziło Ukrainę Zachodnią i Centralną. Kto był inicjatorem tego pomysłu i dlaczego wybrano właśnie Galicję i Ukrainie Prawobrzeżną, a nie pojechano powiedzmy do Połtawy?

Ks. Cezary Chwilczyński. Sam projekt Muzeum Jana Pawła II jest realizowany w ramach Polskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa i Nocy Kościołów, które od kilku lat odbywają się w Polsce na Dolnym Śląsku, a po raz drugi,  na zaproszenie biskupów ukraińskich z diecezji kamieniecko-podolskiej, kijowsko-żytomierskiej oraz archidiecezji lwowskiej, odbywają się  również i na Ukrainie. W tym roku, dokładnie w czerwcu mija 12 lat od wizyty Jana Pawła II w tym państwie. Dlatego podjęliśmy decyzje w naszym Radiu „Rodzina”, które jest głównym organizatorem Nocy Kościołów, że Mobilne Muzeum odwiedzi Lwów, Żytomierz, Winnicę, Berdyczów, Chmielnicki oraz Kijów. Przez 9 dni Muzeum realizował to zadanie, ale myślę że to nie ostatnia jego wizyta na Ukrainie, bo jestem już po kolejnych rozmowach z biskupami i wiem, że zainteresowanie postacią Jana Pawła II (mam nadzieję, że w październiku już kanonizowanego) jest duże na Ukrainie i po raz kolejny Muzeum tutaj jeszcze raz przyjedzie.

No właśnie, sądząc z otwarcia Muzeum w różnych miastach, postać Jana Pawła II zbliża chrześcijan różnych konfesji. W Chmielnickim i Winnicy w uroczystości otwarcia uczestniczyli biskupi cerkwi prawosławnej moskiewskiego i kijowskiego patriarchatów. Czy można powiedzieć, że Muzeum i sama postać Jana Pawła II jest mostem pomiędzy różnymi konfesjami, no i czasami religiami też?

Jan Paweł II przez cały swój Pontyfikat budował mosty porozumienia, na przykład przypomnimy sobie pierwszą od 200 lat wizytę Papierza w Synagodze Żydowskiej w Rzymie. I cały dialog ekumeniczny podejmowany przez Ojca Świętego myślę, że teraz jest kontynuowany przez to Muzeum Mobilne relikwii Jana Pawła II tutaj na Ukrainie. Przez obecność na uroczystości arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, kardynała prefekta kongregacji chrześcijan, wspomnianych już metropolitów prawosławnych, biskupa Dubrawskiego widzimy, że duchowni najwyższej rangi nie tylko kościoła rzymskokatolickiego ale również innych wyznań chrześcijańskich, czują wielki szacunek i wdzięczność do Karola Wojtyły, który zawsze szukał porozumienia i budował mosty, abyśmy stanowili jeden kościół Chrystusowy. Cały pontyfikat papieża jest realizacją tych słów, modlitwa  o jedność chrześcijan i to w malutkiej cząstce udaje się realizować na Ukrainie, kiedy i prawosławni i grekokatolicy, i protestanci przychodzą do Mobilnego Muzeum, modlą się, prosząc o Błogosławieństwo Boże…

Widzieliśmy, że osoby, pracujące w Muzeum prowadzą statystykę. Czy są jakieś konkretne cyfry, dotyczące ilości gości?

Tak. Mamy taką statystykę. Na przykład we Lwowie Mobilne Muzeum odwiedziło ponad 9 000 osób. To byli nie tylko mieszkańce miasta, ale także i okolic. Wiem, że przyjazd naszego Muzeum wszędzie wzbudza wielkie zainteresowanie. W Chmielnickim już po przyjeździe około 400 osób oczekiwało na możliwość wejścia do Muzeum. Tym bardziej, że o tak niecodziennym wydarzeniu informowali księża proboszczowie,  księża biskupi, ludzi oczekują na to, by poprzez te wrażenia z kontaktu z relikwiami dotknąć świętości Jana Pawła II

W Winnicy w ulewnym deszczu po Mszy świętej z wystawieniem Relikwiarza z krwią JP II dużo ludzi wróciło na plac przed filharmonią, by jeszcze raz wejść do Muzeum…

No to znaczy że jest wielkie oczekiwanie na Jana Pawła II w tych symbolach które są w tym Muzeum, w relikwiach, tam są fragmenty homilii Ojca Świętego które on wygłosił tu na Ukrainie – w Kijowie i we Lwowie, filmy multimedialne, przedstawiające życie Jana Pawła II. Wszystkie materiały i podpisy są dwujęzyczne. Mamy nadzieję, że jest to wielki przyczynek do kanonizacji Jana Pawła II

Tam jest bardzo ciekawy zegar, wskazujący chyba godzinę, w której umarł Ojciec Święty?

Jest to zegar który stał zawsze na biurku Ojca Świętego. Nie zwróciłem uwagi na godzinę. Nie jest to chyba bardzo istotne. Jan Paweł II w niebie nas wspiera w organizacji różnych inicjatyw społecznych i podpowiada, jak zrobić, żeby to wszystko działo się na chwalę Boga i ku pożytkowi ludzi. Przy organizacji tej Nocy Kościołów w Polsce i na Ukrainie my odczuwamy obecność Jana Pawła II i jego wsparcie z nieba. Bez tego trudno było by zorganizować przedsięwzięcie o tak dużej skali. Małe radio z Wrocławia realizuje wielką inicjatywę, z udziałem 11 diecezji – to naprawdę wielki międzynarodowy projekt.

Radio „Rodzina” niestety nie odbiera na Ukrainie, ale można jego słuchać na stronie www.radiorodzina.pl, www.nocekosciolow.pl. Na tych stronach znajdują się materiały archiwalne, aktualności z tego wszystkiego co jest związane z Nocami Kościołów oraz przyjazdem Mobilnego Muzeum na Ukrainie i w Polsce.

Rozmawiał Jerzy Wójcicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *