Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rówieśnicy o Piotrze Jaxie Bykowskim

Rówieśnicy o Piotrze Jaxie Bykowskim

Piotr Jaxa Bykowski urodził się 31stycznia 1823 roku w rodzinnym majątku – wsi Jakuszyńce pod Winnicą, w guberni podolskiej.

Piotr pobierał  nauki najpierw w prywatnym pensjonacie w Winnicy, a następnie w Winnickim Gimnazjum Państwowym, gdzie ze szczególnym upodobaniem zajmował się prawem i historią. Po ukończeniu gimnazjum Piotr rozpoczął studia na Uniwersytecie Kijowskim na wydziale prawa, który ukończył w 1847 r. ze stopniem doktora praw.

W Kamieńcu Podolskim Bykowski podejmował swoje pierwsze próby literackie w dziedzinie teatralnej, a w latach 1858-1859 napisał swój pierwszy utwór dramatyczny zatytułowany „Serce i posag”, oparty na wątkach autobiogracznych.

Polski teatr amatorski w Kamieńcu pod jego kierownictwem prężnie się rozwijał, co zostało docenione. W 1859 r. teatr został oficjalnie przekształcony w pierwszy na Podolu teatr stacjonarny. Jego organizatorem i kierownikiem został oczywiście Piotr Jaxa Bykowski.

Znajomy Piotra Jaxy Bykowskiego, również pisarz W. Korotyński tak scharakteryzował jego postać: „nikt by się nie domyślał, że w tym pogodnym towarzyszu […], mającym zawsze jowialny żart na zawołanie, krył się pisarz na wskroś tragiczny, który niemal wszystkie powieści rozpoczynał z wesołym usposobieniem, ze staroświecką zamaszystością,a kończył na rozerwaniu serc […], na wygaśnięciu rodu, na zabójstwach. Stary szlachcic był pisarzem nieuprzedzonym i sprawiedliwym dla wszystkich […], prace jego równie chętnie umieszczały pisma zachowawcze i liberalne. Była to postać wybitna…potężna wzrostem, wyrazista twarzą, donośna głosem, żartka w każdej chwili  dobrodusznym dowcipem.”

Natomiast J. Rolle – wspominał Jaxę Bykowskiego jako „człowieka ogromnej budowy ciała […] na ogół miłego wyglądu zewnętrznego, który zwabiał wszystkich złotym humorem, dowcipem, nawet beztroskością […]

Słowo Polskie na podstawie informacji Piotra Jaxy Bykowskiego (Warszawa, 2012), 11.01.18 r. 

lp 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code