Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rosyjski atak rakietowy na Dniepr: tragedia zwykłych Ukraińców

Rosyjski atak rakietowy na Dniepr: tragedia zwykłych Ukraińców

Fot. DSNS

W sobotę 14 stycznia Federacja Rosyjska dokonała kolejnego aktu terrorystycznego przeciwko ludności cywilnej. Okupanci przeprowadzili zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na terenie kijowskiego, dniepropietrowskiego, lwowskiego, iwano-frankowskiego, winnickiego i zaporoskiego obwodów. Zniszczeniu i uszkodzeniu uległy obiekty infrastruktury cywilnej.

Największe straty i zniszczenia poniosło miasto Dnipro. W samo południe rosyjski pocisk, prawdopodobnie X-22, trafił w wielopiętrowy budynek mieszkalny. Wybuch zniszczył centralną część budynku. W pewnym momencie pod gruzami znajdowało się około dwustu osób – żywych i zabitych.

Według mera Dnipra Borysa Fiłatowa zniszczeniu uległo 200 mieszkań, zginęły 44 osoby, w tym 4 dzieci. Do rana 17 stycznia ratownikom udało się rozebrać 90 proc. ułamków zniszczonego budynku.

W taki sposób Moskwa po raz kolejny pokazała, że nadal jest gotowa do użycia wszelkich krwawych metod, by zastraszyć i zniszczyć naród ukraiński.

Wśród ofiar ataku jest m.in. małżeństwo z Nikopola, które opuściło dom w wyniku rosyjskiego ostrzału. Osierocono dwoje dzieci: Karolina i Timur.

23-letnia Anastasia Szwec, której udało się uratować, miała szczęście przeżyć. Tragedii tej młodej kobiety nie da się jednak opisać słowami, ponieważ w mieszkaniu byli z nią rodzice, których ciała odnaleźli później ratownicy. Kilka miesięcy wcześniej jej chłopak zginął na wojnie.

„ Mówią, że widziano ich żywych, jestem pewna, że byli w kuchni, której już nie ma. Nie wymagałam poratunku dla siebie, poprosiłam tylko o odnalezienie moich rodziców”, – pisała Anastazja w sieciach społecznościowych jeszcze nie wiedząc, że jej rodziców niema już wśród żywych.

Sobotnia tragedia zjednoczyła Ukraińców. Setki ochotników zgodziło się pomóc w poszukiwaniach, a dziesiątki tysięcy ludzi przekazało pieniądze ofiarom, które zostały bez dachu nad głową.

Atak rakietowy na Dniepr dowodzi, że jedyną możliwością powstrzymania okupanta jest systematyczne wzmacnianie zdolności militarnych armii ukraińskiej, bo tylko ona stoi na drodze do piekła, które Rosja przygotowała dla Ukraińców i cywilizowanego świata.

Słowo Polskie za: eurovector, 20 stycznia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *