Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Rośnie zaufanie Ukraińców do Europy

Rośnie zaufanie Ukraińców do Europy

Ogólnokrajowe badanie opinii publicznej, przeprowadzone na Ukrainie przez  International Republican Institute’s (IRI) Center for Insights in Survey Research, pokazało tendencje do wzrostu ilości Ukraińców, którzy widzą przyszłość własnego państwa w zbliżeniu z Unią Europejską.

Badaniem objęto 4800 osób w Dniprze, Chmielnickim, Mariupolu i Mikołajowie w celu porównania lokalnych wyników z krajowymi.

– Rezultaty świadczą o tym, że nie zważając na trzy lata stagnacji gospodarczej i trwającego konfliktu zbrojnego na Wschodzie kraju, reformy ekonomiczne oraz zniesienie wiz do Europy spowodowały zmiany nastrojów w społeczeństwie – zaznaczył Stephen Nix, szef regionalnego biura IRI Eurasia.

Ilość Ukraińców, którzy wierzą, że ich kraj dąży w prawidłowym kierunku, wzrosła o 5 proc. do 18 w czerwcu 2017 r. z 13 proc. w kwietniu. Co ciekawe, lokalne sondaże są bardziej optymistyczne. Na przykład, aż 55 proc. mieszkańców

Dnipra wierzy, że Ukraina wybrała prawidłowy kierunek rozwoju.

Badanie potwierdza także mocne więzi Ukrainy z Europą. Na przykład 58 proc. pytanych żywi przyjaźń do Polaków, 50 proc. do Litwinów, 49 proc. do Niemców oraz 54 proc. do UE jako całości.

Słowo Polskie, 04.10.17 r.  

lp 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code