Jesteś tutaj: Home » Inne » Rosjanie w Berdiańsku uwięzili dwóch redemptorystów obrządku wschodniego

Rosjanie w Berdiańsku uwięzili dwóch redemptorystów obrządku wschodniego

Fot. risu.ua

Zakonnicy o. Ivan Levytski oraz o. Bohdan Heleta posługiwali grekokatolikom w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w nadmorskim Berdiańsku. Weszli tam rosyjscy fsbiści i zabrali księży – informuje portal gosc.pl.

Księżom zarzucono działalność partyzancką. Egzarchat doniecki kościoła greckokatolickeigo w specjalnym oświadczeniu zaznaczył jednak, że obecność księży charakteryzowała się legalną posługą duszpasterską, a aresztowanie jest bezprawne i najprawdopodobniej ukartowane przez rosyjskie służby.

Władze kościelne wyraziły obawę, że aresztowani przez okupantów bracia będą poddani torturom. W opublikowanym tekście wskazały, iż cała sytuacja stanowi przypadek pogłębiającego się okupacyjnego terroru. Stąd wzywają wszystkich ludzi dobrej woli do podejmowania oraz wspierania wysiłków mających na celu uwolnienie redemptorystów. Temat aresztowania rozwija w wywiadzie dla Radia Watykańskiego nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego, Maksym Ryabukha.

– Rosjanie wymyślają historie, aby usprawiedliwić terror, jakiego dokonują na zakonnikach oraz na miejscowej ludności, ponieważ te wieści uderzają również oczywiście we wszystkich wiernych katolickich w rejonie. Niestety, inny kapłan przebywający na terytoriach okupowanych pojechał do Berdiańska, aby zobaczyć, jaka jest sytuacja, i trafił na zamknięty kościół z zakazem wstępu, co jeszcze bardziej utrudnia możliwość zgromadzenia się, wspólnej modlitwy dla miejscowych wiernych – mówi bp Ryabukha. – Doszło także do innego przypadku w tych dniach (…), inny nasz kapłan z Melitopola został zabrany przez rosyjskie wojsko, a później wieczorem otrzymaliśmy wiadomość, że, jak to oni mówią, deportowali go poza ich terytorium, czyli wygnano go z ziem okupowanych i już znalazł się (…) na terenach kontrolowanych przez rząd ukraiński. Ogólnie, sytuacja jest oczywiście bardzo dramatyczna – zaznaczył biskup Ryabukha.

Słowo Polskie za: gosc.pl, 30 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code