Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rosjanie celowo niszczą ślady ukraińskiej kultury i miejscowe uczelnie

Rosjanie celowo niszczą ślady ukraińskiej kultury i miejscowe uczelnie

Zniszczony przez rosyjskie lotnictwo teatr w Mariupolu. Fot. PAP

Rosjanie celowo wywożą wartościowe eksponaty z ukraińskich muzeów i niszczą ukraińskie dziedzictwo kulturowe. Do takich ustaleń doszli międzynarodowi specjaliści, którzy odnotowali specyficzny wzór działania w przypadku kradzieży zabytków kultury na Ukrainie. Ich relacji opisał dziennik „The Guardian”.

– Istnieje obecnie bardzo mocny materiał dowodowy na to, że to celowe rosyjskie działanie, a konkretne obrazy i ozdoby są wywożone do Rosji – powiedział Brian Daniels, antropolog współpracujący z grupą archeologów, historyków i specjalistów zajmujących się obrazowaniem cyfrowym.

Eksperci monitorowali z laboratorium w amerykańskim stanie Wirginia plądrowanie i niszczenie obiektów kultury od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, odkrywając pewne wzorce działania. Jak przekazali, kradzieże skupiają się głównie na drogocennym złocie Scytów. Są to bardzo wartościowe, starożytne, drobne przedmioty, często przedstawiające zwierzęta. Tworzyły je ludy zamieszkujące niegdyś obszar środkowej Azji i Europy wschodniej.

Zdaniem antropologa trudno jest stwierdzić, czy wartość pieniężna jest najważniejszym czynnikiem dla Rosjan, który skłania ich do kradzieży, czy też obiekty zostały wybrane ze względu na ich znaczenie kulturowe. „Istnieje możliwość, że to wszystko jest częścią strategii podważania tożsamości Ukrainy jako samodzielnego kraju i ma sugerować, że wszystkie ukraińskie eksponaty legalnie należą do Rosji” – powiedział Daniels.

Przed 27 maja 2022 roku udokumentowano 376 zbrodni wojennych przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy, w tym zniszczenie 29 muzeów, 133 kościołów i cerkwi, 66 teatrów i bibliotek, 42 pomników ku czci historycznych postaci oraz stuletniego cmentarza żydowskiego. Przy podaniu tych danych przypomniano, że niszczenie dziedzictwa kulturowego jest określane jako zbrodnia wojenna między innymi na mocy zapisów konwencji haskiej z 1954 roku.

Słowo Polskie za: tvn, 15 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code