Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Rosja zablokowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję odnośnie własnej aneksji części Ukrainy

Rosja zablokowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję odnośnie własnej aneksji części Ukrainy

Fot. PAP/EPA/Peter Foley

Przeciwko projektowi rezolucji, zgłoszonej przez USA i Albanię i rozpatrywanej 30 września podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ zagłosowała Rosja. Jako kraj nagminnie nadużywający prawa weta Federacja Rosyjska tę rezolucję zablokowała.

Dziesięć stałych i niestałych członków RB ONZ było za przyjęciem rezolucji. Cztery inne kraje – Chiny, Brazylia, Indie oraz Gabon wstrzymały się od głosu.

Za potępieniem działań Rosji opowiedział się dzień wcześniej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który stwierdził, że „referenda na Ukrainie nie mają wartości prawnej i zasługują na potępienie”.

– Ta samotna ręka (Rosja która użyła swojego prawa weta) podniesiona przeciwko projektowi rezolucji ponownie zaświadczyła o izolacji Rosji i desperackim próbom zaprzeczania rzeczywistości – skomentował na forum Rady ambasador Ukrainy Serhij Kysłycia.

Z uwagi na wprowadzony w tym roku nowy mechanizm, w wyniku weta Rosji rezolucja trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wcześniej tego samego dnia władze rosyjskie na czele z prezydentem Putinem ogłosiły o „włączeniu” obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego Ukrainy do składu Federacji Rosyjskiej.

Słowo Polskie za: PAP, 1 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code