Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Rosja przegrała wojnę gazową. Ceny spadły o 80 proc.

Rosja przegrała wojnę gazową. Ceny spadły o 80 proc.

Ceny gazu w Europie spadły do najniższego poziomu od 17 miesięcy. W piątek notowania kontraktów gazowych spadły 560 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, co jest najniższą wartością od 17 miesięcy.

Spadek wyniósł ponad 80 proc. w porównaniu z danymi z sierpnia 2023 r., kiedy notowania wzrosły do 3500 USD z powodu ograniczeń w dostawach z Rosji do Europy. Wówczas blokowanie przepływów gazu przez Federację Rosyjską wywołało obawy, że Europie trudno będzie zapełnić magazyny gazu i przetrwać sezon grzewczy.

Jednak relatywnie łagodna pogoda, i wysiłki krajów Europy i Ukrainy zmierzające do zmniejszenia zużycia energii i znaczny przepływ skroplonego gazu ziemnego z USA do Kataru złagodziły problem.

Bazowe kontrakty terminowe na marzec spadły o 4,8 proc. do 49,5 euro za MWh, czyli 555,73 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To najniższy poziom od końca sierpnia 2021 r. W tym roku cena gazu w Europie spadła o około 35 proc.

Warto rozumieć, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć, jeżeli mrozy utrzymają się do końca zimy lub wystąpią zakłócenia w dostawach. Rywalizacja z Azją o gaz płynny również może stwarzać ryzyko wzrostu cen. Faktem jest iż wysokie poziomy gazu w magazynach są oznaką optymizmu, że kraje europejskiej mogą spokojnie przetrwać i tę zimę i następną.

Słowo Polskie, 20 lutego 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *