Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rosja nie jest w stanie zniszczyć ani Bożego Narodzenia ani Ukrainy – oświadczenie UE w OBWE

Rosja nie jest w stanie zniszczyć ani Bożego Narodzenia ani Ukrainy – oświadczenie UE w OBWE

„Rosja zamierza w tym roku pozbawić mieszkańców Ukrainy świąt. Ale Rosjanie muszą zrozumieć, że nie może zniszczyć ani Bożego Narodzenia, ani Ukrainy. Rosji nigdy nie uda się zniszczyć woli narodu ukraińskiego do swobodnego i niezależnego życia, jego determinacji do walki z agresorem aż do zwycięstwa, jego demokratycznej i szczęśliwej europejskiej przyszłości” – zapewniają przedstawiciele UE w OBWE.

Pełny tekst oświadczenia można przeczytać na stronie internetowej przedstawicielstwa UE w organizacjach międzynarodowych. „Potwierdziliśmy pełne poparcie UE dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, a także niezbywalne prawo Ukrainy do samoobrony przed rosyjską agresją” – czytamy.

Przywódcy Unii Europejskiej zobowiązują się do udzielenia Ukrainie wsparcia politycznego i wojskowego, w szczególności poprzez Europejski Fundusz na rzecz Pokoju, Misję Wsparcia Wojskowego UE na rzecz Ukrainy oraz uruchomienie wsparcia dwustronnego, w szczególności obrony powietrznej, pomocy w rozminowywaniu.

UE wyraziła również wolę, aby Federacja Rosyjska „natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje wojska i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Zaapelowała też do władz Białorusi, by „powstrzymały się od dalszego udziału w nielegalnej rosyjskiej wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie, by natychmiast zaprzestały wykorzystywania swojego terytorium jako odskoczni do ataków na Ukrainę, co samo w sobie jest agresją”.

Słowo Polskie za: Delegation of the European Union to the International Organisations in Vienna, 25 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *