Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rośniemy w siłę!

Rośniemy w siłę!

Krzyżopolskie Stowarzyszenie Polaków im. Wojciecha Darzyckiego to jedna z najmłodszych polskich organizacji społecznych na Winnicczyźnie.

Czy rzeczywiście tak jest? Czy nie? W rzeczywistości to nie jest ważne … Co innego – jak żyje stowarzyszenie, jakie ma osiągnięcia i jakie problemy przed nim postają?

Wadym Stanowski, prezes organizacji tak opowiada o swoim stowarzyszeniu:

– Założyliśmy naszą organizację 10 kwietnia 2011 roku. Status lokalnej organizacji pozarządowej otrzymaliśmy miesiąc po zebraniu założycieli i po rejestracji w krzyżopolskim rejonowym departamencie sprawiedliwości.
Głównym celem działalności Polaków Krzyżopola jest zaspokojenie krajoznawczych, edukacyjnych, kulturowych i duchowych potrzeb swoich członków, którzy czują się Polakami i chcą kontynuować krzewienie polskości w swoim otoczeniu. Promowanie odrodzenia polskiej tożsamości, komunikowania się po polsku w rodzinnym kole, nauka literatury, historii, tradycji, kultury i dziedzictwa polskiego – tą lista zadań, które stawiają przed sobą Krzyżopolanie-Polacy, można długo uzupełniać.

Stowarzyszenie Polaków w Krzyżopolu nazwano na cześć Wojciecha Darzyckiego, legendarnej osoby, jednego z najbardziej znanych duchownych kościoła rzymskokatolickiego w powojennych czasach na Ukrainie. Darzycki całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom. Przeszedł trudną drogę życiową, z dumą niosąc swój krzyż. Druga wojna światowa oraz aresztowanie i wysłanie na Kołymę, gdzie ksiądz spędził 6 lat, traktując swój wyrok jako Misję…

Po powrocie z zesłania Darzycki powrócił na Ukrainę, aby nadal głosić Słowo Boże, mimo zakazu komunistycznych władz. Pracował w Murafie, wyjeżdżając także i do innych parafii, odprawiał mszy w domach prywatnych, potajemnie udzielał sakramentów.
W swojej ostatniej parafii w miejscowości Gorodkówka (rejon Krzyżopolski) ojciec Martynian (takie imię przyjął franciszkanin po święceniach) pełnił posługę duszpasterską prawie przez 50 lat. Kiedy tu przyjechał, był jedynym franciszkaninem na Ukrainie.

Od momentu powstania stowarzyszeniа minęło 2 lata. Organizacja rosła i kreowała własny wizerunek. Zaczęła działać Szkółka Niedzielną języka polskiego, nawiązano stosunki partnerskie ze społecznością miasto Piła (woj. Wielkopolskie). W szkołach miasta Krzyżopol wprowadzono język polski, jako przedmiot pozalekcyjny.
Jesteśmy dumni, że drugi rok z rzędu, nasze dzieci zdobywają nagrody w obwodowych konkursach z języka polskiego.

Coraz więcej naszych członków dąży do kontaktu z polską kulturą i językiem. Niedługo planujemy wprowadzić język polski jako drugi język nauczania w szkole № 1. To jest bardzo skomplikowana sprawa, ale postaramy się przebrnąć przez wszystkie biurokratyczne problemy. Dwa lata temu nawet nie marzyliśmy, że możemy tyle osiągnąć.

Naszym największym celem jest żeby w miasteczku z polską nazwą – Krzyżopol, na ulicach, w sklepach i domach brzmiał nie tylko język ukraiński, ale i język polski.

Prezes Krzyżopolskiej Rejonowej Organizacji Społecznej
„Stowarzyszenie Polaków im. Wojciecha Darzyckiego”
Wadym Stanowski
tel.: +38(097) 4787240,
e.mail.: [email protected]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code