Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rośnie aktywność studentów medyków polskiego pochodzenia z Winnicy

Rośnie aktywność studentów medyków polskiego pochodzenia z Winnicy

W ciągu ostatnich miesięcy w życiu winnickiego polskiego stowarzyszenia studentów-medyków odbyło się wiele ciekawych wydarzeń. W dniach 23-26 maja 2013 jego członkowie wzięli udział w VIII Kongresie Polonii Medycznej – I Światowym Kongresie Lekarzy Polskich w Krakowie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Komorowskiego. Zorganizowali Kongres Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie oraz Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych (FSOM).

Kongres odbył się w Kongresowym Centrum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dla gości przedsięwzięcia zorganizowano 19 sesji naukowych, a sam Kongres odbył się pod hasłem – „…Wspólnie podnosimy standardy i poprawiamy wyniki leczenia”. W Kongresie wzięło udział ponad 900 osób, głównie lekarzy polskiego pochodzenia z 27 krajów świata. Kongres odbył się w 120 rocznicę powstania pierwszego na ziemiach polskich samorządu lekarskiego. Dla Polonii medycznej oraz Polaków ze wschodu to było bardzo ważne  wydarzenie, ponieważ tylko raz na 3 lata lekarze polskiego pochodzenia zjednoczeni w FSOM, zbierają się razem by wymieniać się doświadczeniem,  spotkać się z kolegami, pośpiewać polskie piosenki a także spróbować smacznych polskich dań.

Organizatorzy projektu przygotowali bogaty program, poświęcony misji lekarza oraz etyce lekarskiej, organizacji podstawowej opieki zdrowotnej w kraju zamieszkania oraz podwyższeniu poziomu zawodowego.

Gościem honorowym kongresu byl zasłużony dla polonijnego ruchu medycznego dr Kazimierz Nowak z Wielkiej Brytanii, pierwszy prezydent FSOM na obczyźnie w latach 1994-1996.

Jako unikalne cechy kongresu organizatorzy wyznaczyli – spotkanie lekarzy różnych specjalności w celu przedyskutowania wspólnych problemów, wymianę doświadczeń, mówiącymi wspólnym językiem ale pracującymi w różnych systemach i środowiskach, możliwość bezpośrednich spotkań z liderami medycyny oraz propagowanie osiągnięć medycznych lekarzy o polskich korzeniach.    Inauguracja Kongresu odbyła się podczas uroczystej Mszy św., koncelebrowanej przez JE ks. kardynała Stanisława Dziwisza w Bazylice Mariackiej przy Rynku Głównym w Krakowie. Otwarcie Kongresu, poprzedził niewielki koncert i odbyło się ono w Operze Krakowskiej. Na ceremonię otwarcia przybyło wielu dostojnych gości ze świata polityki, nauki, kultury.

Polaków-medyków z Winnicy reprezentowała grupą osób, aktywnie uczestniczących w Kongresie w roli wykładowców.  Anatol Święcicki, Antonina Dnistriańska,  Ałła Humeniuk, Anastazja Sawicka prezentowali wykłady w różnych sesjach. Podczas Kongresu odbyły się również spotkania członków Rady FSOM a także zebranie sprawozdawczo-wyborcze podczas którego zatwierdzono nowy Statut Organizacji oraz dokonano wyboru nowych władz Federacji.  Stowarzyszenie studentów medyków z Winnicy złożyło wniosek z prośbą o wstąpienie do Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i otrzymało poparcie ze strony Marka Rudnickiego, Bogdana Mileka –prezydenta i sekretarza Rady FSOM.

Podczas Kongresu odbyło się także dużo imprez towarzyszących temu przedsięwzięciu, m.in.: biesiada w Starej Zajezdni, spotkanie w Urzędzie Miasta Krakowa, zwiedzanie wspaniałych historycznych zabytków dawnej stolicy, turniej tenisa na kortach ziemnych przy WKS „Wawel”, bankiet w Kopalni Soli w Wieliczce oraz Koncert Polskiej Orkiestry Lekarzy w Filharmonii Krakowskiej. Kongres przeprowadzono na wysokim poziomie merytorycznym.

26-28  września  medycy polskiego pochodzenia pod przewodnictwem pani Anżeliki Boguckiej zostali zaproszone do wzięcia udziału w międzynarodowej medycznej konferencji w  Mołdowie, gdzie młodzież (Walentyn Bahnowski oraz Anastazja Sawicka) mogła złożyć w celu opublikowania większym nakładem wyniki swoich pierwszych naukowych badań i przedstawić ich dla oceny doświadczonym lekarzom – Oldze Makowskiej, Tatianie Kostenko, Alle Gumeniuk i Antoninie Dnistriańskiej.

Stowarzyszenie studentów-medyków rozwija się bardzo szybko. Po ukończeniu  nauki na Uniwersytecie Medycznym w Winnicy, studenci wyjeżdżają do różnych obwodów Ukrainy, kontynuując działalność społeczną w innych polskich organizacjach. Zarząd stowarzyszenia chce podziękować za współpracę Willi Tarnopolskiej, która była jedną z pierwszych założycieli towarzystwa, dużo zrobiła dla jego rozwoju, a teraz na pewno będzie kontynuowała swoją działalność w Żytomierzu, gdzie pracuje jako lekarz-ginekolog.

Ostatnim znacznym wydarzeniem w życiu winnickich Polaków medyków stało się uczestnictwo przedstawicieli Stowarzyszenia we lwowskiej ukraińsko-polskiej naukowej konferencji, która odbyła się 12 października. Owa konferencja została  zorganizowana przez Ukraiński Katolicki Uniwersytet oraz stowarzyszenie katolickich ginekologów Polski pod przewodnictwem pani Maryi Szawińskiej. Podczas konferencji studenci otrzymali możliwość podzielić się doświadczeniem z polskimi kolegami w leczeniu niepłodności. Podolska młodzież także mogła poznać punkt widzenia kościoła na trudne sprawy, związane z aborcją oraz unikaniem zajścia w ciążę.

Lwowska konferencja pokazała lekarzom, jak w przyszłości powinni oni trzymywać się chrześcijańskich zasad w swej pracy. Szczególne podziękowania uczestnicy konferencji kierują do Romana Popa OFM Cap za daną im możliwość wzięcia udział w tym przedsięwzięciu oraz za stałe wsparcie lekarzy w poszukiwaniach prawidłowego rozwiązania problemów biotycznych w swej pracy.

Antonina Dnistriańska, opracowanie Ania Szłapak, bwp

 

Zdjęcia z konferencji w Krakowie

{morfeo 431}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code