Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Rok 2018 w Polsce będzie Rokiem Konfederacji Barskiej

Rok 2018 w Polsce będzie Rokiem Konfederacji Barskiej

Pułaski w Barze, obraz pędzla Kornelego Szlegla

Posłowie Sejmu RP zdecydowali, że patronami roku 2018 będą arcybiskup Tokarczuk oraz Irena Sendlerowa. Rok 2018 będzie także rokiem Praw Kobiet i Konfederacji Barskiej, której 250-lecie będziemy obchodzili w lutym następnego roku.

Konfederacji Barska – zbrojny związek szlachty polskiej utworzonego w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, pierwszego wielkiego antyrosyjskiego polskiego powstania narodowego.

Konfederacja Barska trwała najdłużej ze wszystkich powstań (1768-1772) i objęła największy obszar Rzeczypospolitej. W walkach po stronie konfederatów wzięło udział ponad 100 tys. osób. Stoczono kilkaset bitew i potyczek. Po upadku Konfederacji Barskiej część jej przywódców pozostała na emigracji, kilkanaście tysięcy jeńców zesłano na Sybir, znaczną liczbę konfederatów wcielono do armii carskiej, a propaganda państw ościennych starała się wykorzystać ten zryw jako jeden z pretekstów do I rozbioru Polski.

W uchwale Sejm wyraził nadzieję, że rocznicowe obchody „przyczynią się do przywrócenia temu pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu w obronie wiary i wolności należnego miejsca w dziejach Narodu”.

Ustanawiając rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, Sejm chciał oddać „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. W uchwale posłowie przypomnieli, że Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Do końca życia twierdziła, że mogła zrobić więcej.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 12.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code