Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rodzina Hanickich-Żuławskich w kontekście kultury europejskiej

Rodzina Hanickich-Żuławskich w kontekście kultury europejskiej

W dniu 24 września w Domu Polskim w Barze odbyła się konferencja poświęcona rodzinie Hanickich – Żuławskich w kontekście rozwoju kultury europejskiej.

Partnerem realizacji projektu był Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Organizatorów konferencji zainspirował do podjęcia tego tematu fakt, że Ignacy Hanicki był współzałożycielem (wraz ze swoim bratem Tadeuszem) szkoły muzycznej w Łodzi oraz założycielem szkoły muzycznej w Barze. Jednocześnie brat Ignacego – Tadeusz Hanicki utworzył szkołę muzyczną w Kamieńcu Podolskim. Szkoła ta nosi imię swojego założyciela.

Rodzina Hanickich – Żuławskich to jeden z najbardziej znanych w Polsce rodów, z jakiego wywodzi się wielu ludzi sztuki , literatury, nauki i filmu, których działalność wpłynęła na rozwój kultury nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich.

Szczególnym wydarzeniem było przybycie na konferencję prawnuczek Ignacego Hanickiego – Ewy Żuławskiej -Bogackiej i pani Agnieszki Żuławskiej-Umedy. Obie panie w sposób barwny i ciekawy opowiadały o swojej rodzinie.

Na Sali Domu Polskiego znalazł się również pan Damian Ciarciński – Konsul Generalny RP w Winnicy, przedstawiciel lokalnej władzy w osobie mera miasta pana Wołodimira Sawoluka, a także dawno mile widziani goście z Polski – z miasta partnerskiego Rybnika (zastępca prezydenta miasta pan Wojciech Świerkosz, naczelnik działu promocji pan Robert Cebula oraz rzecznik prasowy pani Agnieszka Skupień) .

Poza przedstawionymi osobami pojawili się także prelegenci oraz wszyscy zainteresowani tematem. Nie zabrakło gości z Chmielnickiego, Winnicy, Kamieńca Podolskiego, Czemerysów Wołoskich oraz oczywiście z Baru.

Konferencję zainicjowała pani Małgorzata Miedwiediewa – dyrektor Domu Polskiego w Barze. Po powitaniu i przedstawieniu gości wygłosiła ona wykład inauguracyjny. Następnie głos zabrali kolejni prelegenci. Przysłowiową „wisienką na torcie” były wspomnienia rodzinne, którymi zechciały się z nami podzielić prawnuczki bohatera konferencji – kompozytora i muzyka Ignacego Hanickiego.

Poprzez on-line uczestniczyły w konferencji: pani Maria Siwko – dyrektor Domu Polskiego w Kijowie, pani Magdalena Kaczmarek – kustosz biblioteki Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Elżbieta Korowiecka – członek Zarządu FOP na Ukrainie.

Zwieńczeniem konferencji była prawdziwa uczta muzyczna – koncert symfoniczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w Barze oraz Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Hanickiego w Kamieńcu Podolskim. Dużym zaskoczeniem było również pojawienie się na scenie Orkiestry Kameralnej Winnickiej Filharmonii Obwodowej „Arkata”, w wykonaniu której mieliśmy okazję usłyszeć między innymi utwór skomponowany przez Ignacego Hanickiego. W nawiązaniu do spotkania w Łodzi Ignacego Hanickiego z Ignacym Janem Paderewskim winnicka orkiestra wykonała również – po raz pierwszy na Ukrainie – „Niedokończoną suitę” Paderewskiego

Temat konferencji spotkał się z dużym zainteresowaniem, a szkoły muzyczne w Barze i w Kamieńcu Podolskim, które łączą osoby braci Ignacego i Tadeusza Hanickich, zapowiedziały współpracę w realizacji wspólnych projektów.

Małgorzata Michalska, Nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, 2 października 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *