Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Rocznica konsekracji katedry i odpust w Kamieńcu Podolskim

Rocznica konsekracji katedry i odpust w Kamieńcu Podolskim

Fot. credo.pro

W dniu 28 czerwca wierni parafii przy katedrze p.w. Św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim obchodzili rocznicę konsekracji świątyni.

Uroczystej liturgii przewodniczył bp Leon Dubrawski. Mszę koncelebrowali bp Jan Niemiec, bp pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej, o. Witalij Słobodian CP, dziekan dziekanatu kamieniecko-podolskiego, kapłani, którzy pracują na innych parafiach miasta oraz zaproszeni z Polski księża.

Na obchody przybyli liczni wierni z Kamieńca Podolskiego, innych parafii diecezji oraz pielgrzymi z Polski. W czasie homilii bp Jan zwrócił szczególną uwagę na to, że prawdziwa świątynia Boża – to każdy z ochrzczonych. Przypomniał zgromadzonym, że podczas mszy w Wielki Czwartek biskup uroczyście święci oleje, którymi w ciągu roku kapłani namaszczają chorych oraz olej katechumenów. Ten sam olej wykorzystywany dla oznaczenia ścian kościoła w czasie jego konsekracji. Pan wybiera miejsce tutaj, na ziemi, gdzie przebywa On sam, Jego chwała. W ten sam sposób miejscem Bożej obecności jest każdy z nas. Należy pamiętać o tym i świadczyć własnym życiem o działaniu i obecności Chrystusa, powiedział ks. biskup. Po Mszy Świętej wierni w tradycyjnej procesji udali się do czterech ołtarzy, znajdujących się w różnych zakątkach Starego Miasta. Procesja zakończyła się w starej twierdzy.

W dniu 29 czerwca w parafii p.w. Piotra i Pawła odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył bp. Radosław Zmitrowicz, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej. Razem z biskupem mszę koncelebrowali kapłani z Kamieńca Podolskiego i okolicy oraz kapłani z Polski. Kazanie wygłosił o. Witalij Słobodian CP.

„Pan Bóg uczynił św. Piotra fundamentem Kościoła: święty Paweł – wielki pracownik na polu misyjnym. Obaj Apostołowie kończą życie śmiercią męczeńską: od miecza ginie Paweł, Piotr zaś wyciąga ramiona na krzyżu. Oni giną, lecz Kościół nadal żyje! I tak będzie do skończenia wieków – o tym nas zapewnia Jezus Chrystus. Prześladowania Kościoła nadal trwają, jednak Kościół wychodzi ze wszystkiego jako zwycięzca”, –  podkreślił ojciec. Jedność z Piotrem, którego Jezus uczynił głową Kościoła, posłuszeństwo jemu stanowią naszą tożsamość chrześcijańską, powiedział o. Witalij.

Irena Rudnicka na podstawie informacji credo.pro, 04.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code