Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Rękopisy Szewczenki i Franki psują się od zimna

Rękopisy Szewczenki i Franki psują się od zimna

Zdjęcie pobrano z www.ukr.netKilka ukraińskich parlamentarzystów zwrócili się do premiera Ukrainy Mykoły Azarowa, przewodniczącego administracji kijowskiej Aleksandra Popowa i kierownika Państwowych służb archiwalnych Ukrainy Olgi Ginzburg z apelem o naprawieniu katastrofalnej sytuacji z przechowywaniem unikatowych rękopisów i innych zabytków słynnych Ukraińców w Centralnym archiwum państwowym.

Rzecz idzie o oryginalnych rękopisach Grygorija Skoworody, Iwana Kotlariewskiego, Tarasa Szewczenki, Jana Franki, Łesi Ukrainki i licznego grona innych znanych ukraińskich pisarzy, a także o unikatowym pergaminach z XIV w.

Problem polega na tym, że w pomieszczeniach archiwum, gdzie przechowywane są te dokumenty jest bardzo zimno, dlatego zabytki po prostu psują się. Stała temperatura pomieszczenia, gdzie są przechowywane podobne arcydzieła, powinna wynosić nie mniej 16 stopni powyżej zera, gdy teraz w pomieszczeniach Centralnego archiwum ona siąga zaledwie 8 stopni.

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code