Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Relacja z poetyckiego konkursu w Winnicy do 100-lecia narodzin Miłosza

Relacja z poetyckiego konkursu w Winnicy do 100-lecia narodzin Miłosza

Jesień na kresowym Podolu jest bogata na różne imprezy polonijne. Odwiedzają nas przedstawiciele organizacji, wspierających Polonię, znane zespoły artystyczne z Mazowsza i Śląska, trwają eliminacje do konkursów poetyckich i krajoznawczych.

W Czwartek 3 listopada sala konferencyjna winnickiego instytutu podwyższenia kwalifikacji pedagogicznej stała się miejscem upamiętnienia Polaka-noblisty Czesława Miłosza. Tutaj odbył się Pierwszy Obwodowy Konkurs Poezji Polskiej, poświęcony 100-leciu urodzin tego artysty.

Po eliminacjach do konkursu w powiatach obwodu winnickiego do Winnicy zjechała się młodzież z wielu miejscowości. W dwóch kategoriach trwał odbiór najlepszych – 5-8 klasa oraz 9-11.

W Winnicy każdy uczestnik miał przedstawić wiersz Czesława Miłosza oraz dowolny utwór innego polskiego poety.

Konkurs zaczął się ze słowa powitalnego, które wygłosili prorektor instytutu, przyjmującego imprezę, Pani Gerasymowa Olena. W swoim wystąpieniu wyraziła nadzieję, że takie zachody, jak poetycki konkurs Miłosza nabliżą Ukrainę do eurointegracji.

Wice-konsul winnickiego KG RP Damian Ciarciński potwierdził otwartość ukraińskich władz na współpracę z innymi państwami oraz obiecał nagrodzić zwycięzców upominkami od winnickiego konsulatu.

Przed początkiem występów Zulińska Katarzyna przedstawiła krótki zarys twórczości Czesława Miłosza, a także jego dramatyczną biografię – związaną i z fascynacją komunizmem, pracą w PRLowskiej ambasadzie w Stanach, a potem – kardynalny sprzeciw reżimu stalinowskiemu i zakazanie druku jego wierszy w PRL.

Jury konkursu przedstawiła Pani Łarysa Kowałenko – jedna ze współorganizatorek konkursu. Przedstawiciel jury Jerzy Kowalewski ze Lwowa przywołał do próby zrozumienia sensu ukrytej filozofii w poezji Miłosza oraz życzył uczestnikom sukcesu w występach.

Cały konkurs trwał około półtora godziny. Poziom wykonania polskiej poezji przez uczniów był dość wyrównany, u niektórych w ogóle nie można było dosłyszeć się typowego podolskiego akcentu. Dużo satysfakcji otrzymali widzowie na sali, słuchając poezji Miłosza. Niektóre wiersze, jak „Droga”, nawoływały do wspomnień z dzieciństwa, inne, jak „Leśni partyzanie” – do uczuć patriotycznych.

Na końcu konkursu jak zawsze chwila zdenerwowania – jury wybiera sześciu zwycięzców. Ale niezależnie od tego, otrzyma ktoś nagrodę czy nie, udział w imprezach polonijnych na pewno zaliczy się młodzieży polskiego pochodzenia, jak uszanowanie dla dziadków i pradziadków, którzy będąc Polakami na Podolu i Polesiu w czasach caratu i komunizmu marzyli by ich dzieci i wnukowie mogli tak swobodnie rozmawiać po polsku, jak robili to na konkursie do 100-lecia urodzin Czesława Miłosza w Winnicy.

Organizatorami konkursu wystąpili Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków w Winnicy, Instytut podwyższenia kwalifikacji pedagogicznej przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 88}

Wideo, przedstawiające słowo powitalne wice-konsula Ciarcińskiego oraz część występu uczniów

{vimeo}31589875{/vimeo}

{vimeo}31567613{/vimeo}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *