Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Relacją z wyjazdu „Srebrnych Głosów” do polskiego Będzina

Relacją z wyjazdu „Srebrnych Głosów” do polskiego Będzina

17-20 stycznia w Będzinie(woj. Śląskie) odbył się finał XVII Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika.

Do udziału w tym konkursie, a także finałowych przesłuchiwaniach organizatorzy zaprosili tylko zwycięzców regionalnych konkursów, organizowanych poprzednio w wielu miastach Polski, a także w Równym i Korosteniu na Ukrainie. W Korosteniu jednym ze zwycięzców został wokalny zespół „Srebrne głosy”, działający przy Winnickim Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków (prezes Alicja Ratyńska).

Srebrne głosy” – to zespół amatorski, którego członkinie pracują w różnych zawodach, a jednoczy wszystkich zamiłowanie śpiewem oraz polską piosenką. Pod przewodnictwem Ireny Godnej, która sama aranżuje wszystkie utwory z repertuaru zespołu, dziewczyny starannie przygotowywali się, chociaż z reguły są osobami bardzo zajętymi.

Zaangażowanie we wspólną sprawę pomogło „Srebrnym Głosom” zająć 3 miejsce w finale konkursu kolęd w Będzinie. Trzecie miejsce wśród 2 000 innych uczestników to nie lada wyzwanie…

Trudno jest opisać ogólną atmosferę konkursu, jeżeli czytelnik tego artykułu sam nie był uczestnikiem wydarzenia. „Srebrne Głosy” będąc i świadkami, i bezpośrednimi uczestnikami finałowego koncertu galowego, zanurzyli się w zachwycający świat kolęd i fantastycznej muzyki, przekazując widowni radość z cuda narodzenia Jezusa Chrystusa.

Po festiwalu, zespół „Srebrne Głosy” razem z dziecięcym wokalnym zespołem „Jaskółeczka” (Olewsk), Iryną Nawojewą oraz Haliną Dowbysz (Żytomierz) wziął udział w szeregu koncertów charytatywnych w różnych miasteczkach Polski. Wszędzie kresowych artystów przyjmowano bardzo ciepło, na poziomie jak przedstawicieli miejscowych władz, ta i zwykłych mieszkańców. Oprócz koncertów była okazja także do zwiedzenia najciekawszych zakątków Polski. Członkinie zespołu nadługo zapamiętają występy w Zabrzu, na głębokości 320 metrów pod ziemią, w zabytkowej kopalni „Gwido”, w muzeum Górnośłąskim, gotyckich zamkach i kamienicach. Największe emocje wywołały wizyty do Krakowa na Wawel oraz na Jasną Górę do Częstochowy.

Srebrne Głosy” przywieźli z gościnnej Polski dużo nowych wrażeń. Polacy witali rodaków bardzo gościnnie, oferując nocleg i wyżywienie w swoich prywatnych osiedlach.

Uczestnicy wyjazdu dziękują organizatorom wycieczki – Wiktorii Laskowskiej-Szczur, prezes Żytomierskiego ZPU, Zygmuntowi Wilku, radnemu sejmiku samorządowego Bytomia za wspaniale spędzony czas, a własnym rodzinom – za wyrozumienie i wsparcie…

Natalia Konorska oraz zespół „Srebrne Głosy”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *