Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Rehabilitacja weteranów walk na wschodzie w Centrum „Dobry brat” w Polsce

Rehabilitacja weteranów walk na wschodzie w Centrum „Dobry brat” w Polsce

W okresie listopad-grudzień 2018 roku w ośrodku w Osieku w województwie pomorskim weterani walk na wschodzie Ukrainy mieli możliwość rehabilitacji po odniesionych obrażeniach.

To była już dziesiąta tura dla 22 żołnierzy z Ukrainy. Większa część z nich dojechała wynajętym autobusem, kilka osób w ciężkim stanie dostarczono samolotem.

Centrum rehabilitacji Dobry Brat położone jest w miejscowości Osiek na Pomorzu i specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z chorobami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz tych, którzy cierpią z powodu dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego i bólów fantomowych.

Dzięki staraniom ukraińsko-polskiego programu społecznego i fundacji Dobry Brat, żołnierzy z różnych jednostek wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy i wojsk desantowo-szturmowych rannych na wschodzie Ukrainy, spędzili kilka tygodni w Polsce.

Po przyjeździe wszyscy przybyli zostali serdecznie powitani przez koordynatora projektu Pan Mariusza Markowskiego oraz dyrektora Centrum Jakuba Markowskiego.

Po przyjeździe każdy potrzebujący rehabilitacji ukraiński żołnierz odbył konsultację lekarskie z wyznaczeniem odpowiednich procedur. W Osieku przechodzą rehabilitację żołnierze z urazami ortopedycznymi, neurologicznymi, z ranami postrzałowymi, po minach, ostrzale artyleryjskim.

Masaże, siłownie, terapie indywidualne – wszystkie te procedury są całkowicie bezpłatne dla gości z Ukrainy.

W czasie trwania rehabilitacji żołnierzy w Centrum odwiedzili koledzy deputowanej Parlamentu Europejskiego Pani Anny Fotygi oraz przekazali od niej pismo z życzeniami świątecznymi a także prezenty. Odwiedziła naszych żołnierzy także diaspora ukraińska z miasta Bartoszyce i konsul Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w wycieczce po Gdańsku.

W ciągu czterech lat istnienia programu ponad 250 rannych żołnierzy przeszło leczenie i rehabilitację w Osieku. Ukraińscy żołnierze do Polski na rehabilitację przybywają w grupach po 20-30 osób od 2014 roku.

Wielkie podziękowanie i ukłon wszystkim, kto stara się pomóc rannym w czasie walk z na wschodzie żołnierzom wyjechać na rehabilitację do Polski, dba o ich zdrowie, komfort.

Walentyna Jusupowa, 14 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code