Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Raport Mieroszewskiego: 73 proc. Ukraińców po 24 lutego zmieniło swoje zdanie o Polakach na lepsze

Raport Mieroszewskiego: 73 proc. Ukraińców po 24 lutego zmieniło swoje zdanie o Polakach na lepsze

Fot. Centrum Mieroszewskiego

Centrum Mieroszewskiego jest instytucją państwową powołaną na mocy ustawy Sejmu RP i nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jego głównym celem jest prowadzenie, inicjowanie i wspieranie działań mających na celu budowanie dialogu między Polakami i narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami, a także tymi Rosjanami, którzy potępiają zbrodnie reżimu Władimira Putina.

Juliusz Mieroszewski to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy politycznych XX w. Był zwolennikiem współpracy Polaków z innymi narodami zniewolonymi przez imperializm rosyjski i sowiecki.

W dniach 11-15 sierpnia ukraiński instytut badawczy Info Sapiens na zlecenie Centrum Mieroszewskiego przeprowadził w kraju nad Dnieprem badanie opinii publicznej.

Wynika z niego, że 73 proc. Ukraińców, po 24 lutego, zmieniło swoją opinię o Polakach na lepsze. Z kolei opinia o Rosjanach pogorszyła się wśród 88 proc. badanych Ukraińców. Do Niemców Ukraińcy żywią bardziej neutralne emocje. 29 proc. Ukraińców poprawiło swoją opinię o tym narodzie, co jest wynikiem pomocy, której udzielają Ukrainie. Natomiast u 13 proc. zdanie o Niemcach pogorszyło się, ponieważ uważają tę pomoc za niewystarczającą.

Ukraińcy, którzy odwiedzili Polskę, mają jeszcze lepszy stosunek do kraju i Polaków niż ci, którzy tego nie zrobili. W sumie 36 proc. badanych Ukraińców odwiedziło Polskę jeden raz lub więcej razy.Najczęściej robili to mieszkańcy Galicji – 66 proc.

Ukrainę i Polskę łączą więzi kulturowe i rodzinne. Ponad połowa badanych Ukraińców (59 proc.) trochę rozumie lub zna język polski. W Galicji język polski zna więcej osób niż w innychcregionach: 12 proc. może się swobodnie porozumiewać, a 74 proc. zna trochę lub trochę rozumie. 36 proc. Ukraińców jest zainteresowanych nauką języka polskiego.

Więcej o Raporcie Centrum Mieroszewskiego można przeczytać pod linkiem: https://t.co/Sl3q8T57SM

Sergij Porowczuk, 13 września 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *