Jesteś tutaj: Home » Inne » Ranni z Ukrainy pod opieką lubelskich chirurgów

Ranni z Ukrainy pod opieką lubelskich chirurgów

Pod opiekę lubelskich lekarzy trafiają pierwsi pacjenci z Ukrainy wymagający pomocy chirurgów szczękowo-twarzowych.

W tym gronie są też osoby ranne w wyniku eksplozji podczas wojny na Ukrainie – poinformował kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Lublinie prof. Tomasz Tomaszewski.

Jednym z Ukraińców był 20-latek z Czernihowa, który na początku wojny wstąpił w szeregi obrony terytorialnej. Razem z innymi żołnierzami przebywał w szkole, gdy na budynek spadł pocisk.

„Podczas wybuchu doszło do licznych obrażeń twarzy. Najpierw pacjent leczony był w lubelskiej Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK-1 następnie trafił pod naszą opiekę. Liczne fragmenty szkła utkwiły mu w twarzy. Część odłamków udało się usunąć, głównie tych większych, ponieważ niejednokrotnie odnalezienie drobnych ciał obcych nie jest możliwe. Pacjent został już wypisany do domu” – przekazał prof. Tomaszewski.

Jak dodał, ostatnio specjaliści z kliniki konsultowali również przypadek pacjenta, który obecnie leczony jest w Lublinie ze względu na obrażenia kości udowej. „Został do nas skierowany na konsultacje, ponieważ ma trudności w otwieraniu ust i odwodzeniu żuchwy. Wynika to z potężnych urazów w obrębie twarzy powstałych w następstwie eksplozji, która doprowadziła do rozległych zniszczeń struktur kostnych w czaszce twarzowej

Oprócz rannych, do kliniki trafiają również pacjenci z Ukrainy wymagający pomocy w związku z innymi schorzeniami. Dotychczas w lubelskiej placówce hospitalizowanych było 84 obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego, natomiast z porad medycznych skorzystało około 150.

Sergij Porowczuk za: radio.lublin.pl, 2 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code