Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Rada Najwyższa przegłosowała ustawę o rynku ziemi od lipca 2021 roku

Rada Najwyższa przegłosowała ustawę o rynku ziemi od lipca 2021 roku

Fot. dt.ua

31 marca Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę o obrocie ziemią rolną. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 259 deputowanych.

Dokument wejdzie w życie od 1 lipca 2021 roku.

W ciągu pierwszych dwóch lat będzie obowiązywać ograniczenie handlu ziemią – nie więcej niż 100 ha w jedne ręce. Od 2023 roku ograniczenia wyniosą do 10 tys. ha w jednych rękach.

Od 2021 do 2023 roku ziemie będą mogły kupować jedynie osoby fizyczne. Dopiero po tym okresie grunty rolne będą mogły kupować  osoby prawne – do 10 tys. ha.

W ciągu pierwszych dwóch lat będzie obowiązywał zakaz sprzedaży gruntów państwowych.

W kwestii sprzedaży ziemi obcokrajowcom pozycja władz nie zmieniła się – to pytanie zostanie rozstrzygnięte w czasie referendum. W każdym wypadku cudzoziemcy nie będą mogli kupować ziemi położonej bliżej niż 50 km od granicy państwowej Ukrainy, bez względu na wyniki referendum.

Banki będą miały możliwość ściągać ziemie jako przedmiot zabezpieczenia, lecz takie tereny mają być sprzedawane na przetargach w ciągu dwóch lat.

Lidia Baranowska, 3 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code