Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rada miejska Równego żąda odrzucenia ustawy nr 3316

Rada miejska Równego żąda odrzucenia ustawy nr 3316

Fot. dyvys.info

Deputowani Rady Miasta Równe podjęli decyzję o zwróceniu się do kierownictwa państwa w sprawie skandalicznego projektu ustawy zarejestrowanej w Radzie Najwyższej pod numerem 3316.

16 kwietnia w Radzie Miejskiej w Równem postanowino głosować za apelem do prezydenta Ukrainy i deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy. Bezwzględną większością głosów (32 z 34, 2 wstrzymało się od głosowania) posłowie domagają się odrzucenia ustawy „O zmianie Kodeksu Karnego Ukrainy (o przeciwdziałaniu przestępstwom na gruncie nienawiści ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową)”. Posłowie podkreślają, że sprzeciwiają się przemocy w jakiejkolwiek formie, ale ta ustawa stanowi zagrożenie dla podstawowych praw i wolności obywateli.

W apelu zaakcentowano, że projekt próbuje wprowadzić w dziedzinie prawnej Ukrainy nową koncepcję OSTP („orientacja seksualna i tożsamość płciowa”), za przekroczenie której odpowiedzialność będzie zwiększona kilkakrotnie. Również w tekście dokumentu zaznacza się, że ustawa ta zagraża wolności wypowiedzi myśli i słowa, wolności wyznania i światopoglądu, wolności pokojowych zgromadzeń, wolności dziennikarstwa i działalności politycznej.

Inicjatorami apelu była grupa deputowanych na czele z Aleksandrem Czubajem. Według niego projekt jest niebezpieczny, więc posłowie są oburzeni pogwałceniem podstawowych praw i wolności obywateli.

Biskup Witalij Krzywicki – odpowiedzialny za stosunki pomiędzy kościołem a państwem przy Episkopacie KRK, wyraził oburzenie, że podczas kwarantanny, korzystając z okazji, posłowie „przepychają” zamówione projekty ustaw. Jako członek Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych podkreślił otwartość wspólnoty religijnej na dialog z państwem i oczekiwania na przejrzystość ze strony organów zarządzających.

Lidia Baranowska, 22 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code