Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rada Miasta Winnicy wydała pozwolenie na upamiętnienie starego polskiego cmentarza w parku kultury im. Gorkiego

Rada Miasta Winnicy wydała pozwolenie na upamiętnienie starego polskiego cmentarza w parku kultury im. Gorkiego

Po 9 miesiącach starań, wielorazowych zmianach projektu i tekstu udało się otrzymać zgodę od władz na umieszczenie na terytorium dawnego polskiego cmentarza w Winnicy (zniszczonego przez bolszewików i zajmującego dziś znaczną część centralnego parku rozrywki) pionowych kamiennych tablic w języku polskim oraz ukraińskim, które będą przypominały mieszkańcom miasta o tym, że pod alejami i restauracjami do dziś leżą prochy pochowanych zgodnie z chrześcijańskim obyczajem ich przodków.

Dolne części tablic będą nawiązywały do bestialstw NKWD na terenie obwodu winnickiego i znajdujących się na terytorium parku zbiorowych mogił reżimu stalinowskiego.

Proces uzyskania pozwolenia od władz miejskich Winnicy zajął ponad 9 miesięcy i polegał na zebraniu blisko 1500 podpisów poparcia wśród wiernych parafii rzymskokatolickich oraz mieszkańców miasta, opracowania projektu przez jednego ze znanych polskich architektów, uzgodnienia technicznej dokumentacji z departamentem architektury oraz innymi instytucjami państwowymi.

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów 19 czerwca 2014 komitet wykonawczy Rady Miasta Winnicy uchwalił pozytywną decyzję w sprawie umieszczenia tablic, którą w połowie lipca zatwierdził swoim podpisem p.o. burmistrza miasta Winnicy Sergiusz Morgunow.

Wyżej wspomniane tablice zostaną umieszczone na ostatnim obiekcie, należącym niegdyś do winnickiego cmentarza rzymskokatolickiego – starej kapliczce, która przetrwała do dziś tylko dzięki temu, że komunistyczne władze umieściły w niej węzeł radiowy.

Uroczyste odsłonięcie tablic zaplanowane jest na godzinę 11.00 31 sierpnia 2014 roku. Przed otwarciem odbędzie się uroczysta Msza święta z udziałem duchowieństwa katolickiego oraz prawosławnego, posłów na Sejm RP i senatorów, deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy, przedstawicieli miejscowych władz, historyków i potomków pochowanych na zniszczonym winnickim cmentarzu Polaków, wiernych parafii rzymskokatolickich i członków polskich organizacji społecznych miasta.

Głównym inicjatorem i realizatorem idei upamiętnienia polskiego cmentarza w Winnicy wystąpiło winnickie Stowarzyszenie Polonijne „Kresowiacy” (prezes Jerzy Wójcicki).

Redakcja

 

Stara rzymskokatolicka kapliczka na terenie parku rozrywki, na której znajdą się tablice

Projekt tablicy w dwóch językach – po polsku oraz po ukraińsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *