Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » „Amator” w Samborze

„Amator” w Samborze

24 października w Samborze(woj. Lwowskie) odbył się II Międzynarodowy Muzyczny Festiwal Polskiej Piosenki Szkolnej “Rozkołysz pieśnią świat”, połączony z muzyczno-literackim festiwalem regionalnym „Na balu u Szopena”.

Chociaż Sambor leży daleko od naszego Podola, ale i tam dotarli mieszkańcy z naszego miasta Winnicy– uczestnicy szkolnego teatrzyku „Amator”. Nie zważając na zmęczenie po podróży, szybko adaptowali się do sceny w Sali Organowej byłego klasztoru Franciszkanow-Bernardynow. Recytowali wiersze o Szopenie, Konopnickiej, i zatańczyli wals w najlepszych tradycjach XVIII wieku.

Po występach wszystkich zespołów, a byli tam teatrzyki, chóry i soliści z Sambora, Strzelczysk, Mościsk, Iwanofrankowska, Łanowic, Drohobycza, Sądowej Wiszni,  Strzałkowic, Borysławia, Stryja, Rudek, Nowego Kalinowa, Szepetówki , Winnicy i z Brzozowa z Polski przyszedł czas na wspólną kolację i fotografowanie się z chłopakami ze Sądowej Wiszni, którzy ubrali się we wspaniałe krakowskie stroje.

 Potem winniczanie pożegnali się ze wszystkimi i pośpieszyli na pociąg, zabierając ze sobą wspomnienia o wspaniałym mieście Sambór i nowych kolegach z Ukrainy Zachodniej i Polski.

 Festiwal zoorganizowała niedzielna Szkoła Polska im.Jana Pawła II w Samborze, dyrektorem której jest pani Krystyna Husarz.

Festiwal sponsorowany był przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

 

Za zdjęcia oraz informację dziękujemy p. Romanu Wójcickiemu ze Sądowej Wiszni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *