Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Sondaż w Żytomierzu i Winnicy na temat relacji ukraińsko-rosyjskich i Ukraina-UE

Sondaż w Żytomierzu i Winnicy na temat relacji ukraińsko-rosyjskich i Ukraina-UE

Źródło - telegraf.com.uaPod koniec września dziennikarze „Słowa Polskiego” wyszli na ulice Winnicy oraz Żytomierza w celu przeprowadzenia sondażu, poświęconego ukraińsko-rosyjskim stosunkom oraz oczekiwaniom od zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską.

Od 22 do 27 września badaniem objęto łącznie 200 osób. I w Żytomierzu, i w Winnicy odpowiedzi mało czym się różniły. Z jednej strony większość z nich ostatecznie przestała żywić sympatię do liderów wschodniego narodu „bratniego”, z drugiej strony oczekuje od nowych ukraińskich władz poprawy jakości życia przeciętnego obywatela, wprowadzenia bezwizowego wjazdu do krajów UE oraz zakończenia wojny.
Sondaż polegał na udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania: Z czym kojarzy się Putin? Czy warto pertraktować z prorosyjskimi separatystami? Czego najbardziej oczekuje Pan / Pani od eurointegracji Ukrainy?

Wśród odpowiedzi, na pierwsze pytanie: „Z czym się kojarzy Panu/Pani Putin?” najmniejsze poparcie uzyskał wariant: „Prezydent Rosji” (16,86%), 31% powiedziało, że to „wróg”, ponad 50% wybrało własne warianty odpowiedzi, z których żadna nie opisuje tej postaci dobrymi słowami – wariat, nowy Hitler oraz popularne na Ukrainie „H…jlo” (46 osób).

Czy warto pertraktować z prorosyjskimi separatystami?
TAK, to może uratować życie wielu ukraińskich żołnierzy – uważa 34% pytanych, stanowczy sprzeciw dla współpracy z terrorystami 53%, oni nie przestaną destabilizować sytuacji w regionie. 13% zaproponowało własny wariant odpowiedzi. Najpopularniejsze to – „Dołączenie innych państw do negocjacji”, „Z terrorystami nie można prowadzić dialogu”, „Przymusem deportować separatystów do Rosji”.


Od zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską winniczanie i żytomierzanie oczekują
: bezwizowego wjazdu do krajów UE (31%), możliwości sprowadzania tanich uzywanych samochodów (11%) i aż 58% podało własne oczekiwania: pomocy w rozwiązaniu problemów gospodarczych i politycznych Ukrainy, udostępnienia Ukrainie możliwości większego wpływu na ważne decyzje UE, otwarcia unijnego rynku pracy na takich samych zasadach, jak dla obywateli państw członkowskich oraz raz jeszcze pomocy w zakończeniu wojny na wschodzie.

Dziesiąty z kolei sondaż „Słowa Polskiego” został przeprowadzony w Winnicy przez Anię Szłapak i Wiktorię Draczuk, a w Żytomierzu przez Anię Denisiewicz

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *