Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Puchar Caritasu w Kijowie

Puchar Caritasu w Kijowie

W stolicy Ukrainy odbyły się największe młodzieżowe mistrzostwa w ulicznej piłce nożnej ulicznej „Puchar Caritas-2017”.

W tej imprezie sportowej wzięło udział 120 młodych piłkarzy w wieku 13-16 lat z 11 miast Ukrainy. Zwycięstwo wywalczyła drużyna z Brodów, drugie i trzecie miejsce zdobyła drużyna z Kreminnej i Kijowa odpowiednio.

Kultura ulicznej piłki nożnej i zasada „sport dla wszystkich” stają się co raz bardziej popularne wśród młodzieży ukraińskiej – do udziału w tegorocznym turnieju „Puchar Caritas” zgłosiło się dwa razy więcej uczestników niż w roku ubiegłym. Swe drużyny reprezentowała młodzież z Kijowa, Lwowa, Chmielnickiego, Kołomyi, Dniepru, Zaporoża, Kreminnej (obwód ługański), Brodów, Kamieńskiego oraz Odessy i Fastowa.

Organizatorem mistrzostw była Międzynarodowa Organizacja Charytatywna „Caritas Ukrainy” przy wsparciu Ministerstwa Młodzieży i Sportu oraz Federacji Piłki Nożnej Ukrainy. Mistrzostwa założyły nowy trend w sportowym środowisku Ukrainy: obcowanie uczestników jest ważniejsze od mistrzostwa w zawodach. Uczestnicy każdej drużyny – chłopcy, zarówno jak i dziewczyny w różnym wieku i o różnym poziomie przygotowania.

Decydujące w każdym meczu było przestrzeganie reguł uczciwej gry i wzajemny szacunek. Członkowie drużyn – w większości nastolatki, odwiedzający centra socjalne Caritas. Jest to generalnie młodzież, która znalazła się w trudnych warunkach życiowych oraz pochodząca z rodzin kryzysowych, otrzymująca wsparcie socjalno-psychologiczne, aby rozwijać swe mocne strony. Ci młodzi ludzie, mimo że mają nieco słabsze warunki początkowe, budują jednak siebie sami – codziennie pracują nad swoim charakterem i osobowością. Piłka nożna dla nich – sposób zjednoczenia się i współpracy, stawiania celów i ich osiągania.

W przededniu zawodówwszyscy uczestnicy odwiedzili NSK „Olimpijski”. Czekały tam na nich warsztaty sportów ulicznych: jazda na rolkach oraz skateboardach. Następnie nastolatki udali się na interaktywną wycieczkę do Muzeum Braci Kliczków, wieczorem zaś obejrzeli film motywacyjny o Pele – brazylijskim piłkarzu, którego uznano za najlepszego piłkarza XX wieku. W pierwszą sobotę miesiąca w ciągu całego dnia trwały mecze między drużynami, sędziami których byli zawodowcy z Federacji Piłki Nożnej. „Zauważyliśmy, że w tym roku młodzież jest bardziej otwarta, chętnie poznaje się, obcuje, dużo opowiada sobie o treningach przed turniejem. I przy tym ci młodzi ludzie zachowują się nie jak rywale, lecz jak osoby, mające wspólne poglądy, przyczyniające się do wielkiego wspólnego dzieła”, –  powiedziała Julia Gerula, pracownik socjalny młodzieżowego centrum socjalnego Caritas we Lwowie.

Irena Rudnicka na podstawie informacji credo.pro, 20.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code