Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Psy wyszkolone do szukania min jadą z Nowego Sącza na Ukrainę

Psy wyszkolone do szukania min jadą z Nowego Sącza na Ukrainę

Fot. tvp

Dziewięć psów szkolonych do szukania min zostało przekazanych w Nowym Sączu ukraińskim żołnierzom. Czworonogi zostały wyszkolone w Belgii w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej.

Przekazane Ukrainie psy to głównie owczarki belgijskie, które mają wyjątkowe umiejętności, jeżeli chodzi o węch i doskonale nadają się do powierzonych im zadań. To pierwsza grupa psów, przekazanych Ukrainie. Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy obejmuje wyszkolenie w sumie 50 psów, które będą służyć ukraińskiemu społeczeństwu walczącemu od roku z rosyjską napaścią na ich kraj.

Uroczystość przekazania psów stronie ukraińskiej, a także pokaz ich umiejętności odbył się w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. W tej jednostce przez ostatnie dwa tygodnie czworonogi przechodziły proces adaptacyjny ze swoimi ukraińskimi gospodarzami.

„Rzeczywiście Bóg nas wspiera w dzisiejszym dniu. Ukraina otrzymuje wsparcie wspólnoty międzynarodowej w tej nierównej walce z rosyjskim totalitaryzmem. Walczymy o przyszłość – to prawo do życia w harmonii z wartościami świata cywilizowanego” – mówił dowódca ukraińskiego batalionu rozminowywania przyjmującego psy, pułkownik Petro Bruzhyna.

Przekazał, że finansowanie tego projektu z unijnego budżetu to od 2,5 do 3 mln. euro.

Słowo Polskie, fot. tvp.info, 4 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code